Върховният административен съд днес е отхвърлил жалбите срещу Оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) за изграждането на източния обход на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле, научи "Труд".
Информацията е, че тричленен състав на ВАС е отхвърлил с окончателно решение жалбите на две физически лица и на сдружение "За земята - достъп до правосъдие" срещу решение № 3-3/2017 г. от 19.10.2017 г. за ОВОС на министъра на околната среда и водите.
"С решението е одобрено осъществяването на инвестиционно предложение "Подобряване на трасето на Лот 3.2 на Автомагистрала "Струма" по Източен вариант Г 10.50.", посочват от съда.
Източният вариант разделя движението по магистралата на две самостоятелни и раздалечени едно от друго пътни платна. Едното ще води в посока Гърция и ще минава по сегашния път през Кресненското дефиле, който ще бъде ремонтиран. Обратно към София трасето ще минава по Кресненското плато.
С решението си, което според последните промени в закона е окончателно след първа инстанция, когато става въпрос за инфраструктурни проекти от национално значение, ВАС поставя край на жалбите на организациите от коалицията "За да остане природа в България".
Близо 15 години те саботират изграждането на аутобана през пролома със съдебни процедури. Отделно непрекъснато пращат доноси до Брюксел, където клеветят България, че не спазва европейското екологично законодателство. Въпреки клеветите Постоянният комитет към Бернската конвенция, който следи за спазването на екозаконодателството в страните-членки на ЕС, не отваря наказателна процедура, тъй като няма причина.
След постановеното от съда вече няма пречка цялата АМ "Струма" да бъде завършена до 2022 година, което е крайният срок. Ако аутобанът, част от Паневропейски коридор номер 4, свързващ Германия и Гърция, не бъде готов след 4 години, страната ни ще трябва да върне всички пари от европейското му финансиране - над 1.5 милиарда лева.