Като изненадващо положителен определи Доклада на ЕК за България Красимир Мазгалов, член на УС на Съюза на съдиите пред bTV.
Констатацията за влошена медийна среда трябва да буди безпокойство, категоричен е Мазгалов.
Тази констатация се прави за първи път в такъв доклад по отношение на която и да е държава и този факт би трябвало да бъде притеснителен, отбеляза Мазгалов.
По думите му определени медии създават предварителна настройка и очаквания в обществото точно какво трябва да бъде решението по определени дела.
"И когато след това очакванията не се оправдаят и решението се различава от така създадената предварителна настройки, същите тези медии подемат кампания лично срещу съдията или съдебната система като цяло, говорейки, че правосъдието отново е катастрофирало, че съдията е зависим или е взел решение под натиск", каза Мазгалов.
Той подчерта, че решението на съда по което и да е дело зависи от събраните доказателства. Събирането им не е в прерогативите на съда.
"Цялата отговорност се прехвърля на съда и на съдията, а установяването, разследването и вземане на съдебното решение зависи от много други органи и лица по веригата", заяви съдията.
Запитан за конкретно решение - оневиняването на четиримата обвиняеми по делото "Алабин", 12 г. след инцидента, в който от срутила се сграда загинаха две млади жени, Мазгалов изтъкна, че делото е приключило само на първа инстанция. Според него не е редно то да бъде коментирано.
"Делото е продължило 12 г., но от тях 10 г. е продължило досъдебното производство и едва 2 г. е продължило делото в съдебна фаза. Предвид обема на делото и сложността на казуса 2 г. е един доста кратък срок за разглеждане в съдебна фаза", допълни Мазгалов.