Съдията по вписванията Йордан Раденков окончателно остава на свобода срещу парична гаранция от 8000 лева. Това реши Софийският апелативен съд, който разгледа протеста на прокуратурата срещу решението на долната инстанция.

Припомняме, на 29 май бе задържан съдия Раденков. В сградата на Агенцията по вписванията имаше обиск. По-късно от прокуратурата съобщиха, че той е бил задържан по време на получаване на подкуп.
На предишно заседание на СГС стана ясно, че получените два плика, в които според прокуратурата имало 1050 лв. от две нотариални кантори и за които се твърдеше, че са от подкуп, всъщност съдържали 400 лв. общо.

Съдия Раденков е свободен - срещу 8 хил. лева

Съдия Раденков е свободен - срещу 8 хил. лева

Получените два плика, в които според прокуратурата имало 1050 лв., всъщност съдържали 400 лв. общо

Апелативните магистрати приеха, че има обосновано предположение Раденков да е извършил престъплението подкуп. Те не се съгласиха, че е налице квалифициращото обстоятелство - а именно, че е заемал отговорно служебно положение, както е записано в постановлението за привличането му като обвиняем.

Хванали съдия Раденков с подкупи от нотариални кантори

Хванали съдия Раденков с подкупи от нотариални кантори

Само вчера бил получил два плика с общо 1050 лв.

Съдебният състав смята, че съдията по вписванията не е длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение по смисъла на Наказателния кодекс. Съдията по вписванията не е изрично посочен сред длъжностите, които законодателят е определил като такива, заемащи отговорно служебно положение. Там фигурират съдия, прокурор, следовател, разследващ полицай. Съдията по вписванията няма статут на магистрат и в частност на съдия.

Апелативните магистрати смятат, че според доказателствата Раденков може да е взел подкуп на 29 май 2017 г. На тази дата свидетели казват, че предали сумата от 250 лева и 150 лева, за което Раденков издал в по-кратък срок документ за вписване.

Съдът отправи упрек към прокуратурата за нарушаване на презумпцията за невиновност. В протеста е направен и се поддържа категоричен извод за доказаността на повдигнатото обвинение, посочиха магистратите и изтъкнаха, че това е в противоречие на практиката на ЕСПЧ.

Арестуваха заради подкупи съдия от Агенцията по вписвания
Обновена

Арестуваха заради подкупи съдия от Агенцията по вписвания

Разпитват се свидетели

Съдът не се съгласи с прокуратурата, че откритите в дома на Раденков 34 000 лв., част от които били скрити в картина, са от пране на пари.

Безспорно е, че прането на пари следва да обслужва укриване на престъпния произход на парите, като това укриване следва да служи за "легализиране" и "извеждане на светло" на имотната облага, получена от друго престъпление, изтъкнаха магистратите.

Адвокат Константин Симеонов каза пред журналисти, че част от парите са на сестрата на Раденков. "Всеки може да има спестявания. При заплата от 2500-2600 лв. спокойно може да бъде спестена сумата", коментира още защитата на обвинения съдия по вписванията. Самият Раденков остана безмълвен пред медиите.

Апелативните магистрати прецениха, че няма опасност той да се укрие или да извърши друго престъпление. Със заповед на правосъдния министър Цецка Цачева съдия Раденков е временно отстранен от длъжност, т.е отнета му е възможността евентуално да върши престъпления като съдия по вписванията, казаха магистратите от САС.

По време на заседанието адвокат Константин Симеонов обяви, че специалните разузнавателни средства (СРС-та), приложени след 16 януари, са незаконни. По думите му, от ГДБОП са искали разрешение от спецсъда за експлоатация на СРС, но няма "видими разрешения".

"Ако има разрешение от СГС, защо прокуратурата не го е приложила", запита адвокат Симеонов.

Апелативните съдии отбелязаха, че действително липсва съответното разрешение за използване на СРС-та за периода 13 март-21 април. Те обаче не били в процесуална Възможност да установяват това в настоящия момент.