Изследователи от медицинския център в Харвард (Beth Israel Deaconess Medical Center - BIDMC) твърдят, че сънят спомага за подобряване на паметта.

С помощта на магниторезонансното сканиране ние установихме кои части от мозъка са активни и кои бездействат по време на сън и по този начин разбрахме ролята на съня за паметта и обучението, заявява доктор Матю Уокър, цитиран от zdrave.bg .

Новите спомени се формират в мозъка, когато човек непосредствено взаимодейства с информацията, която ще бъде усвоена от него, например научаване на стихотворение наизуст. Но тези спомени са твърде уязвими и за да се съхранят, те трябва да се затвърдят. Този процес на "затвърждаване в паметта" се извършва в резултат на засилване на връзките между мозъчните клетки и области.

Учените са убедени, че с новите спомени трябва да се преспи. Те са провели експеримент, в който на две групи участници е възложена задачата да запомнят последователността от движенията на пръстите, подобни на свирене на пиано. Участниците са се поупражнявали, а след 12 часа са им направили сканиране на мозъка.

При половината от тях, които са спали, областите на мозъка ясно са били разделени на повече и по-малко активни, а двигателните им навици са били повишени с 20-30%.
Това означава, че когато спим, нашите нови спомени буквално се нареждат по местата си, поясняват изследователите.

Някои от процесите на обучение благодарение на обработката с помощта на съня отчасти преминават на "автоматичен режим, който не изисква големи разходи от "съзнателните ресурси" на мозъка, когато човек бодърства".

Специалистите изразяват тревога от засилващата се тенденция за намаляване на продължителността на съня през делничните дни (с опит за наваксване през почивните), която е все по-разпространена не само сред възрастните, но и сред децата и подрастващите.
Уокър нарича тази тенденция булимия на съня, информира zdrave.bg .
Не можете да мамите мозъка си, като го лишавате от сън, подчертава той.