Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска от Върховния касационен съд (ВКС) да възобнови делото за престъпление по служба срещу районния прокурор Константин Сулев. Това предаде правният портал Lex.bg.

Магистратът бе подсъдим за длъжностно престъпление, за това, че на 30 май 2023 г. привлече като обвиняем Петьо Петров-Еврото за принуда, без да има достатъчно доказателства. На Константин Сулев бе повдигнато и обвинение и за това, че на следващия ден неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за близкия до Петров - Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага на бившия главен прокурор Иван Гешев.

През 2023 г. Христов беше арестуван преди да даде пресконференция, на която обещаваше да направи разкрития за отношенията си с Петьо Петров и бившата му съпруга Любена Павлова. Според прокуратурата целта на Константин Сулев е била Христов да бъде задържан, за да не разкаже пред медиите това, което знае за Иван Гешев.

Държавното обвинение посочва, че Сулев е образувал делото срещу Петров след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев, докато той все още беше главен прокурор. След това тя се самосезирала по публикация в медия, в която имало снимка пред ресторант "Осемте джуджета" на Петров с и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Установено е, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от СРП, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати. Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система. В резултат на това срещу Зартова беше образувано дисциплинарно производство, а Константин Сулев беше обвинен в извършването на длъжностно престъпление.

Делото срещу прокурор Сулев беше внесено в Софийския градски съд (СГС) през март тази година, а месец по-късно бе прекратено, като посочи, защото описаните в обвинителния акт деяния изобщо са престъпления. Според съда Сулев е действал като орган на власт, а не като длъжностно лице и затова не може да е субект на престъпление.

Делото срещу прокурор Константин Сулев е прекратено заради липса на престъпление

Делото срещу прокурор Константин Сулев е прекратено заради липса на престъпление

Не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да доведат до връщане на делото