Проблем с проявата на насилие над животни има, като през последните години има издадени и предадени на съд над 300 лица. Това заяви изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов на дискусия на тема "Заедно срещу жестокостта. Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните".

По думите му сигналите най-често са анонимни и не може да се потърси истинска наказателна дейност.

"Налице е престъпна дейност с наличието на съвременни технологии и това е предизвикателството пред полицията и прокуратурата, които да съберат годни доказателства по Наказателно-процесуалния кодекс (НПК)", коментира и.д. главен прокурор.

Сарафов обясни, че събитието е много навременно, като важността на темата се съдържа и в анонса на дискусията - заедно срещу жестокостта.

"Насилието над животни прераства в насилието над хора. През последните години има високо ниво на агресия, жертви на която са всички - в трамвая, на пътя, в дома и семейството и навсякъде около. Това е обществено и социално зло, както и престъпление, срещу което да се борим", посочи той.

Сарафов не може да си обясни как някой плаща, за да види болката на някого. "Нормалната човешка психика това не го разбира - да плащаш и да ти доставя удоволствие болката и смъртта на някого, било то и животно", сподели главният прокурор.

Той призова за надграждане на знанията и уменията, с които да се отговори на съвременните доказателства. Все повече престъпления се извършват във виртуалното пространство, добави той и настоя за специализация на магистратите и полицаите, които работят по темата.

Желязков за насилието над животни: Как се държим с животните е белег за зрялост на обществото

Желязков за насилието над животни: Как се държим с животните е белег за зрялост на обществото

Премиерът изтъкна, че за проблема трябва да се търси не само строгост на закона, но и ефективност

Сарафов добави, че през последните 2 години набляга вниманието си за необходимостта от категорична непримиримост и нулева толерантност към насилието - спрямо локалите, мутрите, насилие в транспорта, в дома и навсякъде.

"Насилието повече не може да бъде търпяно, а трябва да бъде пресечено от всички нас, изтъкна главният прокурор. Крайно време е обществото да направи своя избор - прокуратурата е на страната на жертвата и ако има нетърпимост към жестокост и хулиганство. Ако институциите не бъдат атакувани със злоба, то това ще засили усещането ни общност и държавност", призова Борислав Сарафов.

Над 160 граждански организации искат спешни мерки срещу насилието над животни

Над 160 граждански организации искат спешни мерки срещу насилието над животни

Пренебрегването на проблема създава реален риск за сигурността и здравето на обществото като цяло