Съюзът на съдиите в България (ССБ) излезе с отрицателно становище относно предлаганите изменения в Закона за съдебната власт. Това предаде правният портал Lex.bg.
Магистратите отбелязват, че макар и да има някои положителни идеи в проекта за промени на Закона за съдебната власт (ЗСВ), изготвен в Министерството на правосъдието, като цяло той не съдържа важни предложения, които биха довели до предотвратяване на злоупотребите и заплахите за индивидуалната независимост на магистратите. Изтъква се също липсата на предложения за подобряване на ефективността на избора и функционирането на Висшия съдебен съвет (ВСС).
ССБ посочва, че предложеният за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на ЗСВ не отговаря на необходимостта от подобряване и усъвършенстване на правилата, регламентиращи статуса на съдиите, прокурорите и следователите; избора и функционирането на ВСС. Съдиите са на мнение, че мотивите към законопроекта не отговарят на минималните изисквания за съдържание, доколкото пресъздават в резюме самият проект, а не причините и съображенията, налагащи предложенията за изменение на закона, нито обосновават конкретно и задълбочено отделните идеи за промяна в устройствения закон.
Според ССБ Висшият съдебен съвет не трябва да е постоянно действащ орган. Организацията предлага изборните членове на ВСС да запазват статута си на магистрати, за да могат и да правораздават при намалена натовареност, както и да участват в дейността на кадровия орган. В позицията си те допълват, че част от съдиите не са мотивирани да се кандидатират за изборни членове на ВСС поради нежеланието да се откъснат за дълъг период от време от пряката си работа, свързана с разглеждане на делата.
Съюзът на съдиите в България подчертава, че в проекта за промени в ЗСВ изцяло са отпаднали текстовете, предвидени в този от март 2024 г., които подробно уреждат правилата за избор на членове на съвета. Организацията поддържа предложенията общото събрание за избор на професионалната квота да се проведе в рамките на два последователни почивни дни, като предварителната подготовка, включваща номинации и избор на членовете на избирателни комисии и секции, изслушването на кандидатите за членове на ВСС, да се извърши преди самото събрание. Съдиите считат, че това би оптимизирало процесът за излъчване на професионалната квота и ще създаде предпоставка за повишаване на избирателна активност.
ССБ посочва, че в проекта на МП няма нови положения по отношение на процедурата за избор на парламентарната квота. Организацията настоява и да се предвидят завишени квалифицирани мнозинства за вземане на кадрови и дисциплинарни решения.
По отношение на атестирането на магистратите ССБ изразява положително становище. Организацията подкрепя премахването на изискването за предварително атестиране преди навършване на петгодишен стаж за несменяемост; лимитирането на случаите на периодично атестиране, така че то да се извършва само когато е необходимо след първата атестация за петгодишния период от атестирането за несменяемост; въвеждането на задължително периодично годишно обявяване и приключване на конкурсите за повишаване и преместване за всички нива в системата.
ССБ не е очарован от това, че от проекта е "изпаднала" идеята от март 2024 г. предпоставка за допускане до участие в конкурс да е наличието на актуална атестацията, която да се изготвя в разумен срок. Според тях това е било ключово за бързото приключване на конкурсните процедури.
ССБ подкрепя още предложенията за оптимизирането на състава на конкурсните комисии, разписаните правила за начина на оценяване на професионалните качества на кандидатите и предвидената процедура за повишаване на съдиите във ВКС и ВАС с участието на общото събрание на двете върховни съдилища.
По отношение на командироването ССБ недоумява защо е необходимо уеднаквяване на режима на командироване на съдиите и прокурорите. Те отбелязват, че няма гаранции, че командироването отново ще придобие същинското си предназначение - да бъде извънреден способ за решаване на извънредни и краткотрайни кадрови нужди, а не скрита форма за кариерен растеж.
В позицията си Съюзът на съдиите настоява още да се предвиди, че смесени петчленни състави от ВКС и ВАС ще разглеждат делата по кадрови и дисциплинарни въпроси.