Близо 3 месеца, след като бяха приети последните промени в Закона за защита от домашно насилие, Министерството на правосъдието започна работа по предвиденото в тях.

МП стартира от днес работна група, която до края на годината трябва да изготви Координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие.

Целта е той да заработи ефективно в началото на 2024 г., както е предвидено в измененията и допълненията на ЗЗДН в началото август месец.

Координационният механизъм следва да уреди основните процедури на взаимодействие между органите на изпълнителната власт, на местното самоуправление и местната администрация и юридическите лица, които осъществяват дейности по превенция и защита от домашното насилие по реда на този закон.

Ръководител на междуведомствената работна група е заместник-министърът на правосъдието Георги Николов. В нея участват представители на повече от 30 държавни и общински институции, както и представители на неправителствени организации.

"Основният фокус е превенцията от домашно насилие, а основната цел - да изработим качествен документ до края на годината", обясни по време на срещата в МП заместник-министърът Николов.

Председателят на Националното бюро за правна помощ (НБПП) Наталия Илиева заяви, че вече има добър пример на координация между част от институциите и това трябва да се надгради.

По думите ѝ от март 2023 г. сигналите за домашно насилие, постъпили в НБПП, са се увеличили многократно. Според нея това се дължи на сключения Меморандум за навременна защита на пострадалите от домашно насилие между Бюрото, Министерството на правосъдието, МВР и адвокатските съвети.

Националният координатор по въпросите за домашното насилие към МВР Зорница Шуманова допълни, че сигналите към Бюрото са подадени в резултат на работата на полицейските служители на терен, които свързват пострадалите директно с адвокатите, които могат да им окажат правна помощ.

МВР работи от 3 месеца по изграждане на конкретни контактни точки, посочи Шуманова. Например с Министерство на здравеопазването са договорени и 450 диагностични центрове и кабинети, към които могат да се насочват жертвите на домашно насилие. Крайната цел е при сигнал полицаите да могат да запознават пострадалите с всички възможности за помощ, които могат да получат - медицинска, правна, психологическа или физическа защита.

Всяка от институциите следва да представи до края на следващата седмица становище по основните въпроси, включени в първи етап от Координационния механизъм "Известяване и насочване", който е заложен и в закона.

Припомняме, промените в Закона за защита от домашно насилие бяха приети в началото на месец август тази година. Повод за тях бе случаят с жестоко нарязаната с макетно ножче 18-годишната Дебора от Стара Загора. За него стана ясно едва в края на юли месец, макар и самото престъпление да бе извършено няколко седмици по-рано.

ГЕРБ, ДПС и ПП/ДБ решиха домашното насилие да се наказва и при интимна връзка

ГЕРБ, ДПС и ПП/ДБ решиха домашното насилие да се наказва и при интимна връзка

Наказанията за лека и средна телесна повреда ще бъдат увеличени