Категорично не отговаря на истината информацията на Върховната касационна прокуратура за наказателни дела в Софийския градски съд, които 8 години са без написани мотиви. Това заявява в своя позиция до медиите ръководството на Софийския градски съд (СГС).
Припомняме, че вчера главният прокурор Сотир Цацаров сигнализира Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет (ВСС) за забавени наказателни дела в софийските съдилища. Той алармира за 7 неприключили дела за убийства в СГС.
Обвинител номер 1 е изпратил на Съдийската колегия и информация за 4 дела на Софийския градски съд, по които е налице значително забавяне при изготвяне на мотивите. Посочва се пример с дело за грабеж, за което повече от 8 години не са изготвени мотиви.
От СГС подчертават, че констатации за забавени мотиви не са били направени при нито една от проверките на ВСС, Инспектората на ВСС, както и при проверката на Софийския апелативен съд, извършена в периода 25 януари - 12 февруари 2016 година.
Според ръководството на градския съд е абсолютно недопустимо да се изнася непроверена и напълно невярна информация и то от главния прокурор.
Те обясняват, че в 16.00 часа на 14 ноември на служебния имейл на СГС се е получили писмо от Галя Георгиева към съдийската колегия на ВСС. Писмото е изпратено от Георгиева в качеството й на председател на "Дисциплинарна дейност и взаимодействие с ИВСС". Тя указва да бъде извършена незабавна спешна проверка.
В писмото си Галя Георгиева информира, че на заседанието на комисията от 9 ноември са били разгледани две уведомителни писма от обвинител номер 1 относно обобщени данни на всички незавършени в СГС съдебни производства и дела, по които мотивите значително са забавени. Цацаров е приложил и отговор на свое питане до ръководителя на Софийска градска прокуратура Емилия Русинова. Към него е приложена и справка със съдебни производства, които се водят повече от две години в СГС.
От СГС обръщат внимание на това, че писмото на Галя Георгиева е пристигнало при тях час и половина след разпространената от прокуратурата информация за съдържанието на сигнала на Цацаров до ВСС. От Градския съд обаче са категорични, че фактите напълно се различават от тези, с които Цацаров е решил да ги проверява.
В позицията до медиите от СГС посочват, че е възможно Сотир Цацаров за пореден път да е бил подведен от своите подчинени, които случайно или умишлено са му предоставили неверни справки и данни. От СГС смятат, че е възможно грешката на прокуратурата да е в резултат на пропуски в организацията на информационната и система.
Според ръководството на Градския съд истината обаче е друга. Те дават обяснения за четирите дела, за които Цацаров твърди, че са със забавени мотиви. Освен това се твърди, че в писмото на Цацаров е допусната и груба неточност, а именно, че като номера на дела са посочени номерата на прокурорските преписки. Магистратите намират за недопустимо главният прокурор да прави такава грешка. Това довеждало до съмнението, че или по някаква причина писмото до ВСС е трябвало да бъде изпратено спешно и не е останало време информацията в него да бъде проверена или целта му е за пореден път, по най-елементарен начин, с абсолютно неверни факти да бъде дискредитиран най-големия окръжен съд в страната и съдиите, които правораздават в него.
От съда призовават прокуратурата следващ път да се обръща по официален ред до тях, за да получи точна и коректна информация и да се избягват грешки.
Единствената вярна информация в писмото на Сотир Цацаров, според СГС, е това, че при тях има висящи дела от 2008 година.
Сред тях е делото за източване на Държавния резерв, по което има 9 подсъдими, над 200 тома материали и са разпитани 280 свидетели - почти всички по искане на прокуратурата. Изготвени са над 20 експертизи - отново по настояване на прокуратурата. По искане на представителя на прокуратурата са били всички отлагания на съдебните заседания до момента. През 2010 г. делото е започнало отначало.
Цацаров е визирал и делото срещу Валентин Димитров - Вальо Топлото, по което има 731 тома доказателства.
От СГС са категорични, че към момента при тях няма неприключило дело за убийство от 2010 г., както твърди обвинител номер 1.
Ръководството на СГС ще настоява пред съдийската колегия да изрази позиция във връзка с казуса.
Хирам
на 15.11.2016 в 17:22:56 #1няма такава измет като повечето ни съдии. Като четох как Ердоган ги е омел тия палячовци в Турция потривах ръце, защото повечето от нашите съдилища плачат за такава чистка. С имоти по чужбина, с палати за милиони, със съпрузи адвокати милионери-посредници по делата им, всяко лято почиват по два три месеца като даскалици, предимно в чужбина по скъпи курорти, важни като царици, с претенции до небесата - това са българските съдийки.- тук таме по някой съдия-тарикат, като тоя на снимката дето не му се закопчава сакото, но пък провесил шалче и се подсмихва... поръчки изпълняваме всякакви... всички обвиняеми с пари са оправдани. без изключение. Турчина дето изби семейството го пуснаха, всички убийци на свобода най много с условна, мангасарите с пробация за побои и грабежи, дето не знаят какво е тая дума и се надсмиват на правосъдието. Съдиите в БГ са пълен отврат, аз лично бих започнал съдебната реформа с уволнението на всички, и нов конкурс, като районните съдии да се избират с пряк вот от народа, мажоритарно, а градските съдии да са със стаж поне 12 г.- като избран районен съдия и тогава нагоре, но след публично атестиране пред цялата гилдия, по брой потвърдени присъди /решения/ спазени срокове, публичност на имуществото, липса на конфликт на интереси. недопустимо е съпругът на съдийката да е адвокат в същия съдебен район, това е узаконена корупция.