Специализираната прокуратура се самосезира след излъчен клип в социалните мрежи. Той е разпространен и от сайта "Гласът на Стара Загора". На видеото човек запалва Българското знаме и уринира върху него, съобщиха от Спецпрокуратурата.

Провокативният клип е публикуван на 2 юни 2018 г. - Деня на Ботев и загиналите за свободата на България. Според Наказателния кодекс това е извършено престъпление срещу Републиката.

Стара Загора празнува 140-та годишнина от Освобождението с 300-метров флаг

Стара Загора празнува 140-та годишнина от Освобождението с 300-метров флаг

Знамето премина от центъра на града до паметника "Бранителите на Стара Загора"

Образувано е досъдебно производство за опетняване на националното знаме и за хулиганство с изключителен цинизъм и дързост. Разследването е установило, че деянието, последвано и от други непристойни действия, е било извършено на 29 май 2018 г. Видеото е публикувано в сайта "Гласът на Стара Загора" на 2 юни.

"2018 г. Установено е също, че сайтът е собственост на лицето, разпространило клипа със собствените му престъпни действия. След незабавна реакция на ГДБОП, ГДНП, СДВР и Специализирана прокуратура, лицето е задържано в Стара Загора за срок от 24 часа", пише в съобщението на прокуратурата.

Очаква се да бъдат повдигнати две обвинения срещу автора на видеото от Специализираната прокуратура.

Припомняме, това не е първото поругаване на българското знаме.

През лятото на 2008 година петима пияни цигани поругаха българския трикольор. По-късно те обвиниха полицая Митко Чавдаров за това, че ги е спрял да довършат престъплението си. Служителят на реда бе уволнен дисциплинарно и му бе наложена глоба от 1000 лева.

Българският служител на реда беше съден от Сливенския военен съд по обвинение за побой на основание свидетелските показания на петимата цигани. По-късно бе оправдан от Софийския военноапелативен съд.

Ямболската районна прокуратура повдигнала обвинение в хулиганство срещу петимата цигани, поругали националния флаг в ямболското село Бояджик. Срещу Марин Димитров на 19 г., който е бил качен на пилона и скъсал знамето на България, обвинението е за хулиганство, заради оказана съпротива срещу полицай.

Полицай Митко Чавдаров бе свидетел по делото.

Досъдебното производство за поругаването на флага бе възобновено, след като Окръжна прокуратура-Ямбол извърши служебен контрол по постановлението за прекратяване.

Зам.-окръжният прокурор Едмон Гоцев прецени, че постановлението е незаконосъобразно и го отмени. Последва разследване и обвинителният акт вече е факт.

На 25 ноември 2016 г. в центъра за бежанци в Харманли при бунт на мигрантите бе подпален българския флаг. Афганистанецът, който търсеше убежище, но запали трикольора на България бе обвинен в престъпление срещу Републиката.