Има един сигнал за отравяне на животни в "Горна баня" и във "Владая".
Това каза доц. Жеко Байчев, директорът на Националната ветеринарно-медицинска служба, и допълни, че ако сигналът се окаже верен, по случая ще бъде сезирана прокуратурата.
По думите на Антон Генов, директорът на Регионалната ветеринарна служба - София-град, в 10.30 часа днес е пристигнал сигнал от страна на организация за защита на животните, че граждани на "Владая" и "Горна баня" са предприели незаконни мерки спрямо улични животни.
За news.bg Генов каза, че става въпрос за 3 бездомни кучета, намерени мъртви на територията на двата района.
Екип на столичната ветеринарна служба е изпратен на място да прибере животните и да ги изследва за причините за смъртта. Според Генов утре вероятно ще станат ясни резултатите от направените анализи.
"Има място за притеснения, няма място за паника", каза още Байчев по повод на регистрирания случай на заболели от бяс животни във "Владая".
Разтревожените граждани със съмнения за животни, които могат да бъдат заразени с вируса на бяс, могат да звънят на телефони 832-30-98 и 931-593.
По думите на Байчев телефон 112 не е обект на Националната ветеринарна служба.
Антон Генов, директорът на Регионалната ветеринарна служба - София-град, каза, че само за няколко дни след инцидента със заразената от бяс лисица са били ваксинирани 679 животни в 3-километрова зона около района.
Още
Ще трябва да поставяме задължително чипове на домашните си любимци с паспорт - котки, кучета и представители на семейство "Порови". Съгласно Закона за защита на животните Националната служба трябва да изгради в 12-месечен срок системата за маркиране и регистриране на всички животни. Поставянето на чиповете ще се извършва за сметка на стопаните от частните ветеринари.
Той припомни, че ловните дружинки в региона имат разрешение да стрелят по всички съмнителни диви животни в местността.
Жеко Байчев каза, че има подадена информация, че в близко време проблем биха могли да бъдат не кучетата, а котките.
Байчев съобщи, че България е внесла искане от ЕК за съфинансиране за програма за орална ваксинация на лисици и други диви животни.
По думите му, ако програмата бъде утвърдена от Комисията, България ще бъде задължена да я приложи.
В същността си програмата представлява разпространение по въздушен път чрез самолети или хеликоптери на ваксина против бяс.
В предварителния план на България е предвидено това да се извършва 2 пъти годишно - напролет и наесен, на обща площ от 55 хил. квадратни километра, обхващащи всички области в Северна България, както и областите София, Перник и Кюстендил.
Програмата се прилага от редица европейски страни в момента. За изпълнението й в България ще бъдат необходими между 1.5 и 2 млн. евро.
Над 10 хил. бездомни животни има в столицата, от които повече от 9 хил. са обезпаразитени, цитира Байчев данни на общината и Екоравновесие.
USD
CHF
GBP
sandiu
на 18.08.2008 в 13:56:03 #23Putencio_Morales , Не си ме разбрал.Чети по-добре.
boris
на 18.08.2008 в 13:53:06 #22sandiu
sandiu
на 18.08.2008 в 13:39:23 #21Трябва да има смъртно наказание за тези които са отровили горките кученца. Как е възможно невъзпитани и гадни малки хлапета да се разхождат на свобода из парковете и градинките ,а добрите хора да си вързват домашните любимци?Вчера гледах едно питбулче как се измъчваше горкото вързано на каишка ,за да можели някакви си кресливи малки деца и майки с колички да се разходат из парка.Всички деца ,които се разхождат трябва да бъдат вързани на каишки ,а питбулчета ,овчарки и доберманчета трябва да са на свобода.Всички кученца трябва да серат и пикаят където си пожелаят.Никой не е длъжен да почиства след тях.Всичи улици и тротоари трябва да бъдат обсипани кучешкии лайна,за да не могат освирепелите хора да се разхождат по улиците.На кого пречат горките кученца?Били охапали някой?Били заразили някой с кучешка тения?Ами кой ги кара да дразняр горките кученца.В София вече има около 2 млн. души и само 10 000 кученца.Това е безобразие.Най важен е живота ,здравето и щастието на кученцата.А хората .....майната им.Тях кучета ги яли.Какво значи някакъв си човек????
qq
на 18.08.2008 в 13:37:28 #20Според мене е време да се вземат сериозни мерки срещу организацийте за защита на животните - като тази която е сигнализирала прокуратурата. Например да се разпечатат списъци с имената и адресите и телефоните на членовете и да се сложат на публични места - така всеки като види кучешко лайно на улицата - ще знае на кого да се обади да доиде да го почиски - защото то грижата за животните не е само да плямпат по телевизията .... Освен това когато някое бездомно куче охапе някое дете, ще се знае кой носи персонална отговорност
lalleen
на 18.08.2008 в 13:32:02 #19Преди няколко години във Варна хвърляха тайно отрова в Морската градина и починаха няколко домашни кучета - там си имаше една изоставена алея с грамаден социалистически паметник, която беше само за хора да си водят кучетата. Ако пътувате с кола - всекидневно се виждат премазани кучета и котки - понякога даже още не умрели и гърчещи се. Е и? В нашия вход обитаха някои апартаменти по 2 пъти, а пък съседите до нас даже три пъти. Само тези, които имаме кучета (по случайност все на първия етаж на земята, където никакво метални врати не те пазят, защото прозорците на на 1 човешки бой) - не сме обирани все още. Така че докато има помиярести хора по-страшни от кучета, ще има и нужда от кучета пазачи. За мен решението би било да се наказват тези, които закищат животното на улицата, а не както сега е практиката - по всички възможни начини - с данъци, забрани, ограничения, законово приета заплаха да те "изведат" от дома ти - да се санкционират редовните собственици на кучета, които не са си ги изхвърлили и си ги гледат. Никой не разбира, че атакува редовните хора, а който не спазва закона си гледа кефа
kaily
на 18.08.2008 в 12:38:52 #18Стойността на човешкия живот у нас е много по-ниска от тази на кучешкия! Колко човека умират от нашето здравеопазване по улиците и домовете си, и за тях никой не се погрижва, а за кучетата кучкарите се разлаяли.
Жиро
на 18.08.2008 в 12:38:51 #17"ББ не направи нищо по въпроса с помиярите..." ------------------------------------------------------------------------------------------ Правилният отговор е, че ББ не прави нищо по който и да е въпрос касаещ преките му задължения!
mrasnika
на 18.08.2008 в 12:22:18 #16Да еба и Бантустана! Много ясно че хората ще се оправят както могат с мръсните псета, а по някой път и с техните стопани, когато държавата не я интересуват ни хората ни животните. На природозащтнициците да им го туря на два ката, да еба и изпружелите се кучкари,..........ваштаааа ммммаааа
FallenAngel
на 18.08.2008 в 12:19:55 #15Ще трябва да поставяме задължително чипове на домашните си любимци с паспорт - котки, кучета и представители на семейство "Порови". По графа от семейство порови трябва да се сложат чипове на всички депутати и 3/4 от софиянци
Mars
на 18.08.2008 в 12:14:25 #14Бракониери убиват зайци в гората ... Аз убих днес 2-3 мухи в стаята ... Ето, това са новините на днешна България!

+
на 18.08.2008 в 12:13:16 #13android
на 18.08.2008 в 12:03:39 #12ББ не направи нищо по въпроса с помиярите. Направиха едно "изследване", според което, проблем с кучетата в София няма
Е да, ама не ! Все повече са. И какво да правят хората? Да чакат да ги охапе бясно куче? Или да се надяват, че кучетата ще се самоубият ритуално?
Имам чувството, че в БГ-то живота на едно дете е по-малко ценен от живота на едно псе.
Wiseone
на 18.08.2008 в 11:49:07 #11Аз не съм софиянец, но един кмет (ББ или който и да е) друг трябва да прояви малко твърдост, даже с цената на своята популярност, за да реши веднъж завинаги този проблем. А любителите на бездомни кучета мога да си "осиновят" по 5-6 вместо да лаят срещу кмета.
Arhi
на 18.08.2008 в 11:46:20 #10за мен въпросът е : Защо ББ избива беззащитните животни? Така ли иска да се справи с проблема за бездомните кучета?

Wiseone
на 18.08.2008 в 11:41:57 #9По-добре да ги отстреля една ловна дружинка
Бойчо
на 18.08.2008 в 11:41:47 #8А тоя Генов какво иска да им купят луканка от магазина ли?
VIP
на 18.08.2008 в 11:38:38 #7Тровят бездомни кучета
БРАВО една добра новина....
rusa
на 18.08.2008 в 11:31:36 #6Тази ваксина помага ли срещу човешките бесове, че да дишаме дълбоко кат ни напръска самолетчето
Я по-добре да евтаназират бездомните скотове, и стига експерименти!
Nickie
на 18.08.2008 в 11:30:26 #5Бездомните кучета пак напълниха улиците. Все едно дали са кастрирани, мястото им не е там.
ivorad
на 18.08.2008 в 11:29:49 #4..."А къде е Бате Борисов??? ".... В сряда е Батето