Главният прокурор определя като "недопустим" опит за натиск върху работата на прокуратурата и разследващите органи.

В позиция на Прокуратурата, получена на редакционната поща, се посочва главният прокурор счита, че всеки опит за натиск върху работата на прокуратурата и разследващите органи е недопустим.

Позицията е във връзка с разпространяващо се по социалните платформи, а после и по медии видео, на което бизнесменът Сащо Дончев обяснява по време на бизнес среща с дамски клуб за разговори между него и главния прокурор Сотир Цацаров и за оказван му натиск да спре подкрепата си за политическа партия "Да, България" и телевизия BiT. Видеото е заснето в края на март месец, но се разпространи едва преди 2 дни.

В изявлението на главната прокуратура се посочва, че твърденията за упражнен натиск по отношение на г-н Дончев са неверни и спекулативни.

"Никога и по никакъв начин нито главният прокурор не е отправял лични или институционални заплахи към г-н Дончев. Направените изявления в този дух са непочтени." (бел.ред. цитираме изречението от изявлението във вида, в който го получихме. Редакцията предполага обаче, че от пресцентъра на прокуратурата са искали да кажат: "Никога и по никакъв начин главният прокурор не е отправял лични или институционални заплахи...)

В позицията се обяснява още, че срещата между Цацаров и Дончев е била инициирана от бизнесменът, а главният прокурор "е приел среща с него" като представляващ интересите на една от официално признатите работодателски организации в България. Това не е и първата среща с г-н Дончев, заявяват от прокуратурата.

Христо Иванов иска оставката на главния прокурор

Христо Иванов иска оставката на главния прокурор

От "Да, България" ще сезират ЕК за последните скандални записи

По време на срещата до главния прокурор е отправено искане да упражни влияние върху наблюдаващите прокурори при работата им по текуща проверка с предмет дейността на независим регулатор, по повод доставка и продажба на природен газ. Такава намеса е била категорично отказана.

Сотир Цацаров заявява още, че ще проявява и занапред нулева толерантност към всеки политик или бизнесмен, който се опитва да постави себе си или своите търговски интереси над закона и обществения интерес.

"Такива опити са несъвместими с правовия ред и задължителното за една демократична европейска държава нормално функциониране на институциите."

Като счита, че твърденията на г-н Дончев са несъответни на действителността и без да коментира нивото на използваната от него езикова стилистика, главният прокурор изразява съжаление, че подобни изявления дават повод за разгаряне на един абсурден и непродуктивен обществен спор. Той изразява убеденост, че този опит за въвличане на прокуратурата в скандал не представлява и опит да бъде спряна работата на институцията по провеждани проверки и разследвания или непосредствено предстоящи действия в интерес на българските потребители на енергия.

Главният прокурор категорично заявява, че уважава свободата на словото и неприкосновеното право на медиите да критикуват и обсъждат всяка публична личност и това е част от задължителните демократичните стандарти в Европа и света. Същевременно той счита, че има граници на личностното и човешко достойнство, чието преминаване противоречи на същите тези нормални демократични стандарти.