Висшият прокурорски съвет отказа да отстрани от длъжност прокурора от Софийска районна прокуратура Константин Сулев. Това предаде БНР.

Сулев е обвинен в длъжностно престъпление, във връзка с разследване срещу Петьо Еврото.

Мотивите за решението на магистратите на Висшия прокурорски съвет не станаха ясни.

Припомняме, Прокурорът от Софийската районна прокуратура Константин Сулев е привлечен към наказателна отговорност за длъжностно престъпление. Целта на Сулев е била да не допусне изнасянето на информация срещу бившия главен прокурор Иван Гешев, с което да навреди на Петьо Петров - Еврото и неговия доверен служител Кристиян Христов. Отстраняването на Сулев бе поискано от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Според обвинението прокурорът е извършил престъпление от 30 май до 1 юни миналата година с пет деяния, за да набави облага за бившия главен прокурор Иван Гешев и във вреда на Петьо Еврото и на Кристиян Христов.

Христов е един от героите в схемата "Осемте джуджета", а миналата година той беше арестуван преди да даде пресконференция, на която обещаваше да направи разкрития за отношенията си с Петьо Петров и бившата му съпруга Любена Павлова. Признанието му дойде след разказ на Павлова пред "Антикорупционния фонд", която пък каза, че Петьо Петров е писал заплашителното писмо до бившия вече главен прокурор Иван Гешев. Самият Христов е обвинен от СРП за незаконно използване не техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация

Отвод на първия съдия, разпределен по делото срещу прокурор Сулев

Отвод на първия съдия, разпределен по делото срещу прокурор Сулев

Двамата се познавали

На редовното си заседание Съветът също така изслуша при закрити врата и петимата наблюдаващи прокурори по делото срещу групата за влияние на Мартин Божанов - Нотариуса: Йордан Петров, Светослав Милушев, Пламен Иванов, Мария Кабалакова и Деян Захариев. 

Преди две седмици петимата обвинители представиха кратка информация за разследването. От нея става ясно, че Нотариуса е изградил схема за оказване на влияние върху магистрати, които гледат дела във връзка с извършени от него и групата му имотни измами. Целта била, ако делото не се развива по желания от Божанов начин, той да предприеме съответните действия, които да доведат до отвод на съдията.

След изслушването кадровиците взеха няколко решения, обобщава Lex.bg.

Първото е, че не са констатирани нарушения на принципа на случайния подбор при определянето на наблюдаващите прокурори като това се отнася не само до първоначално определения обвинител, така и до всички останали, които са сформирали екипа за разследване по това досъдебно производство.

Освен това Прокурорската колегия не е установила нарушения и на процесуалните срокове нито по време на извършената проверка, нито впоследствие по образуваното досъдебно производство. Не е констатирано и бездействие от страна на наблюдаващите прокурори по това дело. Напротив, от колегията са установили ритмичност на извършваните процесуално-следствени действия като всички те са пряко свързани и имат отношение към предмета на доказване.