Висшият съдебен съвет (ВСС) провежда редовното си заседание, на което се очаква да избере председател на Пловдивския апелативен съд. Предложението е внесено от Комисията по предложенията и атестирането.
Магистратите избират между досегашния шеф на съда, Георги Чамбов, и Магдалина Иванова, която до момента е заемала длъжността заместник-председател в съдилището.
Георги Чамбов има необходимия юридически стаж и към момента срещу него не са образувани дисциплинарни производства, няма наложени наказания. Той притежава добра подготовка като административен ръководител. Няма данни, които да поставят под съмнение професионалните му качества.
По реда на кандидатурите, първи бе изслушан Георги Чамбов. Той представи концепцията си за стратегическо управление.
Чамбов предлага да се изготвят ежегодни обобщени анализи за действащите правила и практики при управлението и движението на делата, да се организират срещи на административните ръководители от района, да се създават пълни електронни досиета на делата, съгласуван от административните ръководители на съдилищата формат, които да следват движението на делата в различните инстанции
Той очерта два основни приоритета в работата си, а именно - подобряване на организацията и управлението, както и повишаване качествата за правораздаване с акцент върху човешкия фактор.
Чамбов обърна сериозно внимание на въпроса за натовареността на служителите. „Има един чисто човешки аспект, който бих определил като екзистенциален", заяви досегашният шеф на Апелативния съд в Пловдив, акцентирайки върху напрежението на съдебния служител.
Той констатира, че все повече хора в системата боледуват и имат сериозни здравословни проблеми. „Казвам това с убеждението, че важна роля на административния ръководител е да предостави условия, щадящи здравето на служителите", разясни Чамбов. В момента в Апелативен съд - Пловдив има 9 действащи състава, като по този начин се осигурява добра атмосфера и добри резултати. Този модел се е доказал като достатъчно ефективен.
Чамбов засегна и кадровата стабилност. Предстои около една една четвърт от магистратите да бъдат освободени. Това е основният проблем, който ще трябва да бъде решен. Именно пред административния ръководител стои предизвикателството да осигури някакъв план за кадрово осигуряване. Чамбов уточни, че и сега се прави това осигуряване, но то не е планирано. Поради това, той счита, че могат да се предвидят мерки за осигуряването на съставите. Това може да стане чрез редуциране на съставите, а и посредством запълването чрез командироване в по-малки населени места.
Кадровото развитие е друг важен въпрос. То е свързано с конкурсите и с атестирането. По отношение на тази дейност съдилищата и съдиите имат помощни функции с участието си в помощните комисии и в комисиите за провеждане на конкурси. Би и могъл и да се направи график за обучение на магистратите.
Кандидатът за следващ управленски мандат в Апелативен съд - Пловдив е на мнение, че трябва да има и регистър на осъдителните решения срещу България на Европейския съд по правата на човека. Чамбов си е поставил за цел създаването на електронно досие на всички дела.
Управленската му визия в бъдеще предвижда и създаване на ПОС терминали за плащане на съдебните такси. Медийната политика също може да се подобри, тъй като връзките с обществеността има какво още да се желае - да се осъществява преглед и анализ на медийните комуникации, както и анализ на обратната връзка. В заключение Чамбов мотивира кандидатурата си с това, че познава добре Административния съд в Пловдив.