От Върховния административен съд (ВАС) потвърдиха като правилна заповедта на министъра на околната среда и водите за санитарно-охранителната зона на язовир "Камчия", съобщиха от ВАС.

Върховният административен съд отмени като неправилно решение на Административен съд София-град и потвърди като правилна заповед (РД-756 от 7 октомври 2019 г.) на министъра на околната среда и водите, с която е определена санитарно-охранителната зона около язовир "Камчия". Водният басейн захранва с питейна вода голяма част от населените места по Южното Черноморие

МОСВ обявяви нова защитена зона "Камчия"

МОСВ обявяви нова защитена зона "Камчия"

Тя обхваща близо 129 200 дка, от които 7500 дка са морски пространства

Делото е образувано пред ВАС по касационна жалба на министъра на околната среда и водите срещу решение на първоинстанционния съд от 13 май 2021 г., което пък е образувано пред АССГ по жалба на ВиК ЕАД - Бургас.

Според върховните магистрати заповедта на министъра е в съответствие с принципа за устойчиво, балансирано и справедливо водоползване, чрез комплексно, многократно и ефективно използване на водните ресурси. 

Язовир "Камчия" вече запълнен над 98%

Язовир "Камчия" вече запълнен над 98%

Язовир "Копринка" има свободен обем от около 39 млн. кубика

При издаването на заповедта не са допуснати нарушения при процедурата за публично оповестяване и обсъждане. Страните са имали възможност да правят предложения и възражения, той като в нея точно са описани предмета, териториалния обхват и засегнатите лица.

Преди да бъде приета заповедта на министъра е изпратена за съгласуване до РЗИ- Бургас, Министъра на здравеопазването, Регионалната дирекция по горите в Бургас, Областна дирекция Земеделие в Бургас. Те са дали писмено положителни становища.

Според заповедта на екоминистъра е необходимо да се изгради канализационна мрежа и пречиствателни съоръжения за отпадъчни води към селата Велислав, Пчелин и Подвие, общ. Сунгурларе, област Ямбол, поради недопустимостта генерираните отпадъчни води да се събират и съхраняват в септични и изгребни ями. Целта е да не се допусне замърсяване на водите. Това изискване е в съответствие със Закона за водите и целта му е недопускане замърсяване на водите.

Според върховните съдии необосновано първоинстанционният съд в София-град е приел доводите на ВиК дружеството за липса на финансови възможности. Моментната липса на финансови средства не може да предопределя частична неправилност на заповедта. Титулярът на разрешителното за водовземане с цел питейно битово водоснабдяване следва да експлоатира водоизточника като предвижда и изпълнява дейности и мерки за изграждане на нови съоръжения с цел постигане на дългосрочни нива на показателите на предоставяните ВиК услуги.

В същата заповед има задължение за изпълнение на графика за изграждане и маркиране на санитарно-охранителната зона.