Депутатите от здравната комисия не пуснаха фелдшерите да се обособят в отделна съсловна организация. На първо четене народните представители отхвърлиха с гласовете си законопроект на Патриотичния фронт за изменение на Закона за Съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти.
С текстовете на патриотите, представени от депутата Султанка Петрова, се целеше регламентиране на фелдшерите като отделна професия - медицински асистент, и прехвърлянето им в отделно съсловно дружество.
Идеята обаче не получи подкрепа и от Министерството на здравеопазването. Заместник-шефът на здравното ведомство Адам Персенски обяви, че в досегашната асоциация са уредени трудовите отношения на професията, а създаването на нова съсловна организация би нарушило това и създало допълнително проблеми.
Практиката показва, че здравните кадри винаги са били обучавани на едни места, от същите преподаватели, фелдшерите никога не са били обучавани от медицински факултети на бившите медицински училища, те не са придобивали бакалавър по медицина, допълни аргументацията си заместник-министърът.
Милка Василева, председател на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, категорично възрази фелдшерите да са дискриминирани. Работим с едни и същи нормативни уредби за всички професии, получава се удостоверение по един и същи начин, грижим се еднакво за всички.
Асоциацията си върши добре работата, регулираме продължаващото обучение и квалификацията и даваме гаранция на обществото, че тези хора са достойни да предлагат здравна грижа - когато не са наши кадри, това не можем да го направим, обясни тя пред депутатите.
Самите фелдшери също получиха правото на глас, за да разяснят пред народните представители от ресорната комисия мотивите за исканията си.
Александър Александров, председател на Сдружението на фелдшерите, се оплака, че той и колегите му фигурират наложено в рамките на съсловната организация, тъй като никой не поискал демократично мнението им за членството. Ние искаме да заемем мястото, което ни се полага в здравната система, обобщи той.
От БСП и Реформаторския блок все пак склониха да подкрепят законопроекта на ПФ, макар да имат забележки. Ще подкрепим на първо четене, нека това бъде камбанка за малко повече диалог в самата съсловна организация, обяви червеният депутат д-р Емил Райнов.
И реформаторите дадоха гласове „за", но с уговорката, че някои текстове трябва да се изчистят между първо и второ четене.
Тяхната подкрепа обаче не беше достатъчна - едва 6 депутати дадоха положителен вот, 1 остана против, а по-голямата част - 11 народни представители, прецени да се въздържи.