В Министерството на здравеопазването се очертава бюджетен дефицит от 150 млн. лева.

Това съобщи министърът на здравеопазването Божидар Нанев.

Очакваният дефицит в Националната здравноосигурителна каса е около 130 млн. лева. Още 70 млн. лева са очакваните в НЗОК разходи до края на годината заради изплащането на позитивния лекарствен списък.

Очертават се и около 150 млн. дефицит в Министерството на здравеопазването на база разходи, които трябва да бъдат извършени до края на годината.

Поради влошаването на икономическите показатели се очаква този дефицит да се повиши до края годината, поясни министър Нанев.

Заложеният в позитивния лекарствен списък дефицит е около 30 млн. лева месечно, което за следващата година означава не по-малко от 350 млн. лева дефицит, уточни той.

Това означава, че сме попаднали в капан, подобен на този с пенсиите, коментира министърът. Това, което се е случило, е непосредствено преди новото правителство да дойде на власт, обясни Нанев.

Той добави, че в позитивния лекарствен списък са заложени повече медикаменти и по-голям брой хора, които могат да ги използват, но няма разчетени пари. По думите на Нанев е направен популистки акт - без да има пари е заложен разход.

Като друга причина за дефицита  Нанев посочи липсата на преструктуриране на болничната помощ. Хоспитализациите са нараснали на1,6 млн. души годишно, установено е влошено качество на болничната помощ на места и нерегламентирани плащания.

Попитан дали ще се намалят лекарствата в Позитивния лекарствен списък министърът заяви: „Ние не можем да си позволим да намалим лекарствата в списъка. Трябва да намерим пари така, че хората да си получат лекарствата."

Така например по данни на Евростат над 7% от разходите на домакинствата отиват за здравеопазване,  при  положение, че размерът на публичните средства в здравеопазването е 4,17%. 

Дефицитът се дължи и на  големия брой здравнонеосигурени лица -около 1,2 млн. души, добави министърът на здравеопазването.

Той е категоричен, че е необходими са незабавни и категорични действия в системата чрез законодателни и административни мерки заради очаквания дефицит

С анализа на състоянието на здравното министерство е запознат премира Борисов и министъра на финансите Симеон Дянков.