Две компании ще са основните изпълнители по изграждането на новия стадион на ЦСКА, съобщава "Тема спорт". Една от тях е водещата строителна фирма у нас и една от най-големите в Югоизточна Европа - "Главболгарстрой", която работи по множество държавни проекти. Другата пък е със седалище в Русе, като именно тя първа ще влезе в парцела на вече разрушения "Българска армия", за да даде старт на конструктивните дейности. Разбира се, по реализирането на плана, изготвен от архитектурното бюро "ИПА", ще работят и много подизпълнители.
Както е известно, в периода от април до юли смолянската компания "Ростер" демонтира и разчисти напълно стария стадион и прилежащите към него части и в момента целият имот е изравнен със земята. Целият процес по реконструкцията на дома на ЦСКА се ръководи от дружеството "Спортни имоти Българска армия", в което клубът и спортното министерство участват с равни дялове. Тоест всички решения преминават през одобрение от държавата, което в някаква степен и забавя скоростта, с която се движи проектът. Затова и се получава няколкомесечната пауза от края на демонтажа до началото на строителните дейности. По време на нея се подготвят нужните документи и трябва официално да се подпишат договори с въпросните изпълнители. Когато всичко това се случи, от Борисовата градина ще анонсират официално дата за "първа копка". Идеята е тя да се състои през следващия месец.
Според предварителния план строителните дейности ще отнемат около година и половина. Проектът предвижда използване на готови конструктивни елементи , изработени извън зоната на парка в съответствие с модерните тенденции за реконструкция на такъв тип обекти.
USD
CHF
GBP
tup-tup
на 09.09.2024 в 12:18:53 #32Собственикът обозначава себе си под названието "Национален фонд за култура, изкуство, спорт, песни, танци, балет, хоро' и ръченица". Това не е някаква тънка ирония /макар, че вероятно съдържа и капка от точно това/, а по-скоро е индикатор е за намеренията относно ползването на собствеността и по-конкретно в нейната, да го наречем .... широта, многообразие, вариативност, свободност.
В което няма нищо лошо.. Даже напротив.
С времето, политици и бизнесмени натрупаха опит и осъзнаха, че на тълпата преди избор трябва да се обещава и съобщава това, което тя иска да чуе.
Независимо от обстоятелствата и фактите.
Преди девет години Ганчев направи точно това.
Той знаеше, че пред него масата по трибуните е стадо овце.
Отнесе се с тях като такива и им обеща паша.
Те изблеяха възторжено, ръкопляскаха и извикаха вкупом : "Благодарим ти, Бащице!".
Сам затънал в безпътица в глухия град, с ялов проект и купчина фалиращи бизнеси се нуждаеше от спасение. Намери си стадо с имот и финансов проблем и се спаси, обявявайки се за техен спасител .
А, имота им продаде на новите.
Новите.
Хора с реални пари, финансова и оперативна стабилност по-слабо се интересуват от обществените нагласи.
Те нямат нужда от медийни диктори, които да разпяват тълпата, нито от блюдолизници, които да лъскат самолюбието им, нямат комплексите, присъщи на селските дребосъци.
Затова такива като Ачо и Ставри вият на гладно и яростно протестират срещу анонимната поща. Пускат писма и послания с покана за танц, но отговор не пристига.
Националният фонд остава безмълвен. Поне засега.
Ще видим, как ще потръгне културата, изкуството, песните , спорта...
И в зависимост от това ще оставят което е читаво. Другото ще изрежат, защото такава е безмилостната икономическа логика.
Не казвам , че непременно ще изрежат балета и спорта.
В случай, че в последствие има и Недоволни, те ще могат да се оплачат и протестират на адрес :
"Национален фонд за изкуство, култура, балет, спорт, танци и ръченица".
Или на Арменския поп.
gipsykings
на 09.09.2024 в 11:52:28 #31Аз също смятам, че построи ли се стадионът, отборът няма как да погине. Не е маловажно и че Папазки е тежък чорбар. А че ще нърти допълнителен бизнес на стадиона - не виждам лошо. Търговски обекти, ресторант, казино... Упс, поправка - не "стадион". БИЖУ!!!
elaizgrey
на 09.09.2024 в 11:46:29 #30Лап лап, гроздето е кисело май. Щом и всеизвестния форумен *** самоопределящ се като компетентен юрист водно л@йно те подкрепя в написаното, значи нещо не е наред в разсъжденията.
oficer1
на 09.09.2024 в 11:15:13 #29Учудвам се от нЕкои Армейци, които търсят все някаква тъмна страна и изказват постоянна мнителност?! Има проекти с обществен интерес! Голям обществен интерес! Бижуто е такова! Разбира се, който сътворява трЕЕа да се опита и да извлече освен общия интерес и някакви ползи за себе си. Навсякъде е така! Половината рижи стадиони са в паркове. В Испания и Италия също. Магазинът на Барса е на два етажа, има ескалатори и кФо ли не, напрАО МОЛ. Тук инвеститорите да си направят МОЛ ли, ресторант ли, каквото изисква едина такава структура, която ще привлича много хора, а където има хора има и бизнес! Всичко ще бъде както трябва! Може и кино салон да направят, след мач да отидеш и на кино. Всичко може и дни стане, защото за стотен път ще напиша, че имаме нужда!
VLAD
на 09.09.2024 в 11:07:47 #28На записи от охранителни камери в близост се вижда как двама мъже, маскирани с качулки, носят две кофи с миризливата течност. _______________ Как така на видеозапис са усетили мириса само не знам дагойба? Иначе Пора зор виде докато напълни двете кофи.
panayot_stamenov
на 09.09.2024 в 11:04:24 #27Това, за което говори Би-тъпака, ме притеснява от и мен. Валтер Папазки не е свързван с някакви спортни интереси, освен дребни суми за Ботев Враца. Следователно интересът към ЦСКА е само заради стадиона, какво ли ще стане, когато той е готов и няма нужда да се наливат солидни суми в вепечелившо предприятие като футболният клуб? Поне засега, ръководството не показва способности за изкара сметката на плюс. Отделно, не виждам как един стадион, използван като стадион, би си избил инвестицията, че и да излиза на печалба в близките две десетилетия, освен ако на се пълни редовно. Концерти или всякакъв вид събития са капка в морето. Очевидно има нещо странично, нещо допълнително, което да плаща масрафа, щото нема бизнесмени в днешно време за строят стадион или курник за едното браво.
oficer1
на 09.09.2024 в 10:42:25 #26Бях 12 дни по гръцкУ и без обхват. Разкош! ГоУЕми промени у любимия ми ЦСКА. Успех на Томаш! Цукали оглу яковлевич е с такава анална криза, че и всичките му жартиери да му търкат гЪзО нЕа управия! Такъв малоумен нещастник не се среща често, но той е доказателството за поговорката, която гласи, че в ада българите не ги пазят, те сами се теглят надолу. Пълен малоум! Хубавото е, че злобата му ще си отиде с него. Наздраве за новото Бижу
Пожелавам на всички свестни леЦкари и те да получат нов стадион.
Реконструиран ли ще е, нов ли ще е без значение, защото имаме нужда от стадиони!
Срамота е двата най-големи клуба в страната да нямат качествени стадиони.
komsomoletz
на 09.09.2024 в 10:42:10 #25"..."Спортни имоти Българска армия", в което клубът и спортното министерство участват с равни дялове. ..." He razbiram kak " ..Собствеността върху имота вече е частна..."Hubavo ama pak държавата pomaga na tozi klubb, zashto, ne razbiram. Dano darjavata i и спортното министерство pomagat i na drugi klubbove.
tup-tup
на 09.09.2024 в 10:20:17 #24Позитивите. Закъсалият в класирането има пълен потенциал да излезе от криза и дори да се върне в играта за челни места. На лице на това място е финансов потенциал, какъвто не е имало от две десетилетия насам. Там, където има пари, успехът рано или късно пристига. А, там, където заможността е само декларативна, играйкането не спира нито за девет, нито девет по девет години. Рисковете. Собствеността върху имота вече е частна. Спортният клуб и материалния интерес са два съставляващи вектора, които към даден момент може и да съвпадат по направление, но може и да станат разнопосочни. И нищо няма да спре анонимния собственик да се раздели с онази част, която е в тежест. Така диктува всяка икономическа логика. Пък и, защитавайки частната собственост, законът е изцяло негова страна. Воплите на тълпите от глуповатата маса от фенове ще бъде в пустиня. На тях ще подхвърлят да припознаят пореден Спасител, стига разбира се той да види в проекта своята "детска мечта".
german
на 09.09.2024 в 10:14:05 #23емблемата, е заковал Стратегията 2024/25
обаче
не ми хареса дето нарича Бижуто с простичкото "стадион"
gipsykings
на 09.09.2024 в 10:10:15 #22Душманите на ЦСКА газ пикаят, но очевидно нов стадион ще има. След мащабната селекция и точките ще дойдат. Нови возила за отборите има. Ремонтът на базата върви... КОЛКО Е ХУБАВО ДА СИ ОТ ЦСКА!!!
Отборът трябва да се подготви добре за дербито. Разгъзваме гoвeдaта и се концентрираме върху купата. Това е добрият план според мен, предвид навъртяните набързо 5 загуби. Три победи над говедорес, купата и начало на строежа. Повече не искам тази година.
german
на 09.09.2024 в 10:08:20 #21яковлевич, все си мисля че трябваше вече да си на Лаго ди Комо и да разказваш на захласнати италианци истории от щази, най-вече как утрепахте бедния Марков с чадър
tup-tup
на 09.09.2024 в 09:57:22 #20От много време се говори, че в столицата има крещяща нужда от модерно компактно съоръжение, което да приема концерти, търговски изложения и всякакви мероприятия от масов характер, в т.ч. разбира се спортни. А, ако това съоръжение е разположено в сърцето на столицата, при това в парка, където на всички останали е забранено да строят , т.е. е защитено от конкуренция, инвестицията ще се изплати в кратък срок и ще носи стабилна печалба. Архаичния , грозен и нефункционален Национален стадион, който се ползва сега за подобни задачи очевидно е непригоден и по всяка вероятност ще бъде преформатиран в паркинг и част от зелена градска среда. За Валтер се знае, че не се интересува от спорт , но със сигурност се интересува от солидни възможности за печелба, независимо от какво. Доказал е, че го може. Предишният собственик, получил имота безплатно също се стремеше към "своята детска мечта". При него проблем бе обаче неговата виртуална заможност. Едно птиченце от FI- сподели , че почти е била готова схемата с по модела Първа частна и после по КТБ - солиден необезпечен кредит, а време по-късно банката навлиза в пространство на безтегловност. Но напъните за влизане в еврозоната, където банковата система е навързана в едно цяло е стопирала хеджа. Което довежда до смяна на собствеността и закриването на бранда от Ловеч с нов, вече дееспособен осъществител на микренската детска мечта.
elaizgrey
на 09.09.2024 в 09:51:30 #19user avatar 81339 Следвай waterloo на 09.09.2024 в 12:34:29#26 # 23 Правото на стореж (строеж)е "непогиваемо" ===================================== Дори две бакалавърски и една магистърска степени не са някакъв сертификат за вкарване на подобни глупости в юриспруденцията -------------------------- Дори две шишета одеколон Тройной и една рексона не са в състояние да задушат вонята от всяко едно отваряне на устата на водното л@йно. Затова в явочната му квартира не са открити дори хлебарки - и те не издържат горките на вонята на самозвания юрист, иначе обикновен пеерас водно л@йно, по-известен като Коперникус - дълбоката.
VLAD
на 09.09.2024 в 09:35:33 #18да се запази поне да кажем фасадата (като банката със сложното име до Народния театър или Халите ____________ Абсолютно грешиш. Тая сграда е паметник на културата и затова по закон фасадата се запазва същата. Във всички останали случай фасадата си я изпълняваш, както си я поръчал на архитекта да ти я направи.
Tong
на 09.09.2024 в 09:30:22 #17bravebg,
Не съм съгласен с колегата, който дава примера с къщата от 19 век, защото реконструкция би било да се запази поне да кажем фасадата (като банката със сложното име до Народния театър или Халите). Когато бутнеш всичко си е нова сграда, независимо, че ре-конструкция в буквален превод от английски е преизграждане. На български обаче терминът има по-различно значение.
Така или иначе, хванали сте тълкувание, което ви върши работа, така че дерзайте смело. Важното е работа да се върши.
В тази връзка ще припомня и един безсмъртен лаф сред юристите: Правото е врата в полето.
bravebg
на 09.09.2024 в 09:22:11 #16Tong на 09.09.2024 в 12:11:06 Това го спорихме на дълго и широко в строителния форум.... ще ти сложа два отговора от там дано ти се проясни: "Ново сторителство" в случая няма - нито се строи в нов УПИ, нито се строи обект с променено предназначение, нито се променя местоположението на обекта! Поради това се прилага разпоредбата за "реконструкция"! Имаме подмяна на конструктивни елементи - бетонно-насипни трибуни със стоманобетонно-гредови такива и на централна стоманобетонна трибуна с нова, по-устойчива, по-защитена и по-удобна такава... Все неща, описани точно в определението от ЗУТ Как осмисляте факта, че правото на стореж е "непогиваемо"? Ако имате къща от 19 век и тя се срути, изгори, напука се опасно и сте принуден да я премахнете - с технологиите на 19-ти век ли ще я реконструирате( разбирайте изграждате наново, щото това означава "ре-конструирам"!)?? Не, естествено! В случая е важно да не надхвърляте параметрите на застрояване, които са били в сила за завареното положение на строежа, който се реконструира! ПЗ, Кинт, РЗП, ЗП, кота корниз...
bravebg
на 09.09.2024 в 09:18:23 #15bernal на 09.09.2024 в 12:09:55 не се захващай, деменцията му е изпила мозАка отдавна....
Tong
на 09.09.2024 в 09:11:06 #14Гонг, насипите на сектор А и сектор В още са си там Алекс, какъв насип на сектор А?!
Сектор А беше единствената "сграда" там - останалото са насипи, но те отдавна са изкопани и премахнати.
бернал, тази дефиниция за реконструкция явно е специално гласена за вашия стадион, защото реконструкция се прави, когато се запазват някакви конструктивни еленти, а не просто застроената площ - вкл. като граници. Така де - ти самият посочваш причините за това, и честно казано всеки нормален човек би се опитал да избегне усложнения в процедурата.
Въпросът е, че става леко мазало - особено за по-педантични персони. Даже в заглавието на статията пишат за "новия стадион на ЦСКА", а в последното изречение за "реконструкция на такъв тип обекти".
Така или иначе - най-важното да се построи този стадион и наистина да бъде завършен, че Пловди вече води на София 1,75:0 модерни покрити стадиони (ако не броим Локо (Сф), чийто стадион е 50% покрит, но пък далеч не е нов
)
bernal
на 09.09.2024 в 09:09:55 #13Ватерло , понеже или си Tъп , като говедо или просто злобата ще те изяде от вътре ( а най - вероятно и двете ) ще ти задам един простичък въпрос ( като за просто говедо ) щом казваш , че няма издадено разрешително през 23г. какво тогава обжалваше онзи дядка бивш зам. кмет на и , който се криеше повече от месец за да не му се връчи решението и процедурата да продължи , и понеже цитираш архитект Здравков може да му прочетеш цялото интервю , а не да цитираш само едно изречение от него ( което е удобно само за теб ) и да видиш , как той обединява , че има разрешително , но не е влезли в сила понеже има обжалване на издаденото разрешително , след решението на съда влиза в сила предварителното му използване понеже жалбоподателя се крие и не иска да си вземе решението на съда , по същата процедура тези дни започна и изпълнението на проекта за магистрала Струма през Кресненското дефиле с предварително изпълнение.