По-добре филмите ми да бъдат гледани от 10 души, които разбират за какво става дума, отколкото от 1 млн., които ще го видят и забравят веднага.
Това заяви големият Андрей Кончаловски на пресконференция в София.

Повече от 90 минути именитият режисьор отговаря на десетките въпроси. Той е у нас заедно със съпругата си Юлия Висоцка (главната героиня от “Домът на глупците), за да представи на 8-ия София Филм Фест “Домът на глупците”, донесъл му специалната награда на журито във Венеция, както и за премиерата на двете си биографични книги, издадени от “Колибри” – “Долни истини” и “Извисени лъжи”.

По думите на Кончаловски, когато се говори за успешно кино, не трябва да става въпрос за броя на зрителите. Ако се гледа този показател, то Холивуд прави най-добрите филми, но за съжаление там вече не може да се снима кино, както преди 20 години, киното изгуби ролята, която играеше тогава.
Жалкото е, според режисьора, че Холивуд е възпитал цяло поколение зрители в Европа, като е направил най-младите от тях първата жертва на глобализацията.

Слава богу, че в Индия и Китай не гледат американско кино, а китайско и индийско, слава богу, че Източна Европа не е настигнала Запада по този показател, защото в Америка младите не четат, те не могат да четат, заявява Андрей Кончаловски.

Много ми е странно, казва той, когато президентът Буш започне да поучава китайския президент за управлението на страната – как може една 7000-годишна култура да бъде учена от 200-годишна демокрация.

Режисьорът е на мнение, че художникът е човек, който се стреми под формата на игра да покаже отношението си към красотата и човешката душа и ако успее да направи това, зрителят му е благодарен.
Не съм съгласен с Достоевски, че красотата ще спаси света. Не смятам, че истината може да спаси човечеството, заяви Андрей Кончаловски. Според него страхът от унищожението и желанието да оцелееш са спасителите на човешкия род.
Пожелавам на българските зрители, които ще гледат филма “Домът на глупците” да ми бъдат благодарни поне за 5 минути, каза Кончаловски.

Филмът ще бъде представен от автора си в рамките на София Филм Фест на 6 март – събота, в зала 1 на НДК.

Творбата е едно гротескно “поглеждане” към чеченската война от ъгъла на една психиатрична клиника. Войната е представена като един конфликт на безумци, на фона на който обитателите на дома изглеждат напълно нормални хора.
Великолепна роля прави Юлия Висоцка, която сподели по време на пресконференцията, че най-трудно е било в началото, когато е трябвало да бъдат открити опорните точки, чрез които да се изградят образите.
Независимо от тежките снимки и трудната роля, бях щастлива през цялото време на снимките, заявява младата актриса.

Любопитно е, че във филма участва рок звездата Брайън Адамс, който играе самия себе си - лайтмотив в творбата е песента му от филма "Дон Жуан".
Беше ми все едно кой ще взема за ролята, казва Кончаловски, трябваше единствено да бъде звезда. В началото съгласие бил дал Стинг, но впоследствие се е отказъл да играе себе си.

Къщата на глупците Интересен факт е, че сцената, в която Юлия танцува на фона на битка между чеченци и руснаци е снимана на 11 септември 2001 г. Тогава по едно време звънна телефонът на Брайън и след малко той пребледнял ми каза за атаката срещу Ню Йорк, спомня си режисьорът.

Той призна, че в Русия филмът е претърпял пълен провал. Аз не съм по рекламата, а и в родината ми в момента хората на изкуството са се разделили на две и спорят кои са интелигентите, заявява Кончаловски, който от 10 години живее в САЩ. Аз винаги съм казвал, че не съм интелигент, а интелектуалец, подчерта той.

Леко подразнен от въпроса, режисьорът сподели своето отношение към брат си – другият гигант на руското кино Никита Михалков.
Това, че не приемем понякога философията му и неговия светоглед, не означава, че той е по-малко добър режисьор, заяви Кончаловски.

В заключение той призна, че се чувства като динозавър сред цялата тази инвазия на MTV, интернет и видеоигрите. Болестта днес идва от американизацията на Европа и света, смята творецът.

И това не е песимизъм, уточнява Кончаловски, а единствено желание да разбера какво се случва на света.