Като пълен резил и проституция проф. Велислав Минеков – председател на контролната комисия към СБХ, определи скандала около предложението културният министър Вежди Рашидов и премиерът Бойко Борисов да станат почетни членове на съюза. На пресконференция в "София прес” той припомни хронологията на събитията.
Минеков обясни, че в петък съвсем случайно е бил информиран за това „нещастно и предрешено” по думите му предложение. Известният наш скулптор изтъкна, че предложението е било „пожелано” от Министерство на културата, като ведомството е искало със званието да бъдат удостоени министърът на културата и самият премиер.
„Когато разбрах, нещата вече се бяха задвижили от членове на СБХ”, посочи Минеков и изтъкна, че те са започнали да решават въпроса, като са търсили по телефона за одобрение членове на Управителния съвет на съюза.
Минеков беше категоричен, че предложението изобщо не е било обсъждано в редиците на СБХ и подобна практика е приложима само в „пожарни ситуации”. След това той припомни как премиерът и министърът е трябвало да отидат до СБХ, за да бъдат отличени. В последния момент това не се е случило. Явно двамата „след кратък размисъл, притеснени от протести и замерване с яйца и домати” са се отказали от званието, предположи Минеков.
По повод коментара на премиера Борисов, че той няма нужда от плакета, който трябваше да му бъде връчен и че той струва 2-3 лв., Минеков се обърна задочно към министър-председателя, заявявайки, че отличието надвишава тази стойност поне 1000 пъти. Званието се поръчва и изработва по специален начин, каза още шефът на контролната комисия към СБХ и допълни, че не може работата на негови колеги да се унижава по този начин.
Велислав Минеков изтъкна, че въпреки резила около предложението за отличието на двамата ни държавници, създаденият от него самия скандал, е имал успех. „От резил беше спасена нашата творческа организация”, посочи той.
Минеков съобщи още, че се замисля дали да остане на заемания от него пост в СБХ. Той допълни, че е свикал УС на СБХ и предстои повторно обсъждане на предложението, отличаващо министъра и премиера.
Запитан от news.bg защо в него има такова колебание, при положение, че се чувства победител след този скандал, той отговори: „Искам да видя какви ще са решенията на СБХ и как ще се справим от тук нататък от този срам. От това зависи моето присъствие в съюза. Ако той реши да бъде достойна организация със самочувствие, аз съм „за”. Ако реши да се покланя на действащи политици, че си вършат работата – не бих бил съучастник в тази политика”.
„Защо в България вършенето на работа е събитие”, попита Минеков и призова медиите да отразяват всяка негова среща със студентите и работата му в ателието – дейности, които той иронично обеща да открива с рязането на лентички.
Велислав Минеков е изискал също така публично да бъдат обявени имената на онези негови колеги, които са подкрепили предложението за отличаване на Борисов и Рашидов. Той призна, че в редиците на СБХ среща както силна подкрепа, така и яростна критика. Минеков обясни, че дори е бил обвинен, че едва ли не поставя под риск чрез своите действия бъдещето на спорната сграда на „Шипка” 6. Той допълни, че до момента от държавата има само обещани празни думи и пресконференции и че въпросът ще бъде реално решен едва когато вече има нотариален акт, доказващ, че тя принадлежи на СБХ.
Иронично Велислав Минеков благодари на ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев за това, че е създал скандал около проблема. „Ако трябва да се дава награда, тя е за този най-голям приятел и враг – проф. Иван Илчев”.
Председателят на контролната комисия към СБХ отправи също така изключително остри критики за открития наскоро музей на Социалистическото изкуство. Той го определи като „безобразие, помийна яма и боклук”, чиято основна цел е усвояване на средства. Минеков беше категоричен, че ако за музея е било реализирано обществено обсъждане, днес той не би бил факт.
Все пак Велислав Минеков заяви, че има желание да остане на заемания от него пост, макар че отрече категорично обвиненията за лична облага.
„Откакто работя за СБХ не съм взел и 5 стотинки хонорар”, подчерта той и обясни, че една от основните му цели като председател е лобирането за приемането на закон за подкрепа на пластичните и визуални изкуства.
Tой изтъкна, че подобен закон е отдавна действащ в много европейски страни, но не и у нас. Единствено в България художникът е „уличното куче” на културата, коментира Минеков, допълвайки, че държавата никога не е била майка и меценат за творците.
Той допълни, че „хората, които излизат от академията, са като сираците, които си тръгват от „Майчин дом” и държавата им предлага само голата улица”.
ъ-ъ
на 12.10.2011 в 01:28:14 #37на тема изкуство може да се спори вовеки. скрап склуптурите не са ми любимия стил.
в случая обаче става въпрос за принцип, а той е че изкуството ако е истинско не бива да се мазни на власт имащите. особено когато властимащите са меко казано чалгаджии по стил.

Юлиан-3
на 12.10.2011 в 00:09:13 #36ми...Тиквата вече не допуска изявление без мазен и стилен гаф.....

thedreamer
на 12.10.2011 в 00:00:06 #35Плакетът струва сигурно 2-3 лева", заяви Борисов, цитиран от агенция "Фокус" - А това как съм го пропуснал. Е, не се чудвам.
Юлиан-3
на 11.10.2011 в 23:55:11 #34thedreamer | 11.10.2011 22:41 така е и според мен....

thedreamer
на 11.10.2011 в 23:41:14 #33Не познавам Велислав Минеков и не искам да го приравнявам с проф. Вучков, освен това е постъпил достойно!
ъ-ъ
на 11.10.2011 в 23:38:34 #32кой вучков бе? оня дето говореше че лари кинг му бил приятел ама взимал 300 пъти по-голяма заплата независимо че вучков имал невероятно по-голям обем на изследователско-творческата си работа. да не говорим колко книги бил написал и т.п.
професора вучков е класически кукумицин случай.



thedreamer
на 11.10.2011 в 23:30:09 #31Що така бе samoray? Б.Б. наскоро даде обширно интервю пред един друг такъв професор - Юлиян Вучков?
samoray
на 11.10.2011 в 23:09:47 #30Приемам граждански протест но не приемам мнение от червено-партиен професор.
Юлиан-3
на 11.10.2011 в 23:03:13 #29Веждито все пак е скулптор....а Тиквата?....че той доли не може да различи картина от пластика....

thedreamer
на 11.10.2011 в 23:00:25 #28Да отидеш и да налагаш с юмруци униформен полицай - за мен това е голяма наглост и се наказва строго във всяка нормална страна. Но другаря Вежди явно е бил оневинен от другарите си от ДС, които го направиха и министър след това.
thedreamer
на 11.10.2011 в 22:52:45 #27Vampires - виж какво се случва по-нататък http://www.mediapool.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%8F-%D0%BD%D0%B0%D0%B4-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0%D0%B9-news17144.html "Височайша протекция оневини общинският съветник Вежди Рашидов, заяви Емануил Йорданов, бивш МВР министър и адвокат на полицая Венцислав Павлов. Пред радио Сводобна Европа той коментира постановление на прокурор Русинова от Софийска районна прокуратура, според което Вежди Рашидов не може да бъде съден за хулиганство и за нанасяне на лека телесна повреда на старши сержант Венцислав Павлов. Йорданов обаче не уточни откъде идва протекцията."
thedreamer
на 11.10.2011 в 22:33:31 #26Виждам че някои са тръгнали да плюят професора от СБХ вместо да се замислят дали една тиква пожарникар с интелект по-нисък от средния заслужава да е почетен член на Съюза на Българските Художници. А за наглостта на слугата му и бивш Мултак Вежди Рашидов - просто без коментар! http://www.razkritia.com/13387/
velikiat
на 11.10.2011 в 21:43:33 #25ъ-ъ
на 11.10.2011 в 21:37:12 #24абе пак нищо не сте разбрали. сега веждито ще измайстори един плакет под формата на малка пластика от 24 каратово злато и на него от едната страна ще е името на бб а от другата барелеф на бб как поднася на длан сградата на "шипка 6" в стил севастократора калоян от боянската църква. на заден план до дяснот му рамо ще има и загатнато лицето и брадата на веждито. тамън към кило злато и кат турим и художествения елемент и става плакет баш по категорията на бб. кво е това разни месингови плочки от по 2-3 лева кат за простосмъртни.
teanna
на 11.10.2011 в 21:25:51 #23amи сега?
Какво ще ги правят тия плакети,да вземат да дадат на проф.Мине ов ,че белким спи спокойно

Юлиан-3
на 11.10.2011 в 21:11:47 #22бе, депутат, ама художник.....а Тиквича остана и без плакет.....

teanna
на 11.10.2011 в 21:08:13 #21Ратка Пиратка | 11.10.2011 16:24 сеирджия | 11.10.2011 16:17 Що тъй ми се струва, че изобщо и в Художествената академия нямаше да влезете, ако баща ви не беше РЕКТОР по това време там? Хората ви се смееха (заради таланта) зад гърба и ви сочеха като може би най-типичния пример за бездарник с дебели връзки !!! *** Не само, не само а, не не не!! а, не не не!! а, не не не!! Татенцето е бил на доста по-високи длъжности по време на соца поклон Биберон "Величко Минеков е български скулптор, известен с монументалната си пластика, и общественик, депутат в Осмото и Деветото Народно събрание в периода 1982-1990 година" --------- ,,...но устата сгрешила и сама промълвила:,,Не, комунист!''
verite
на 11.10.2011 в 19:36:44 #20Защо ми се струва, че тази история му я скалъпиха на Борисов, за да могат медиите в предизборна обстановка да си търкат зъбите за негова сметка.Защо никой от вас не коментира случая "ченгето Рашидов". Май е крайно време Борисов да се отърве от него, ако не иска да му се случат и други простотии.
Milev
на 11.10.2011 в 19:31:30 #19Защо се хващате за Минеков?Сега говорим за големия резил,Браво на професора,От къде на къде Бойко дава или не дава държавно имущество и имоти та да му се слагат някои художници?Няма ли капка срам и той и Вежди Рашидов? Какво трябва да се случи,че да се окопитят и да се заемат със истински неща.? Още по-голям срам и за тези,които са ги предложили. Горката България!
ъ-ъ
на 11.10.2011 в 19:25:15 #18"пълен резил и проституция" ===================== ай ся. ами ордена стара планина с лента и без лента? гоцето го раздава на поразия. тия тръгнали за едно почетно членство да се дърлят.
ами навремето бай тошо раздаваше "герой на нрб" при поредния транш от ссср. и то бе целувки, то бе прегръдки. от бб какаво да очаквате като и той е като тато.
бил им дал сграда (дето си е тяхна) демек очаква се подмазване с почетно членство.
а след срещата в сбх ще се разбере дали подмазвачите са повече или хората с някакаво достойнство.
