Известният ни историк академик Георги Марков представи втория том от книгата „Руските паметници от Освободителната война 1877-1878”.

Събитието бе в столичния гранд-хотел „София в присъствието на Симеон Сакскобургготски, Георги Първанов, руският посланик Юрий Искаков и Румен Петков.

В двутомника са поместени 365 паметника от цяла България, включително Плевен, Шипка и Шейново. Освен паметниците, в книгата са описани и хората, които почитат паметта на тези войници.

По думите на акад. Марков тази книга е доказателство, че България няма да забрави историята си. Според него тази книга трябва да бъде разпространена и да намери място във всяка библиотека.
Това, което ми направи впечатление, заяви Георги Марков, е, че руските офицери са били погребани в дворовете на черкви и манастири.

Той представи авторката, която е правила художествените фотографии на паметниците – Т. Узунова.

Предговорът на книгата е написан от Симеон Сакскобургготски, който изрази благодарност към авторите и инициаторите за подготвянето на тази книга.
„Това един знак на нашата благодарност като исторически факт”, заяви Сакскобургготски. „Както неведнъж съм казвал – народ, който няма историческа памет, едва ли има бъдеще”, посочи още той.

По думите на президента Георги Първанов книгата припомня някои от най-славните мигове на нашата история. „Българите имат едно много силно изострено чувство за историческа памет, независимо от това кой как е управлявал. В тези 10 години, в които бях президент, подчертавайки героизма на руската армия, съм се опитвал да изброя всички отряди, които са имали отношение към нашето освобождение”, заяви Първанов.

По думите му и до ден днешен, тези паметници са поддържани в блестящо състояние от българите по всички краища. Първанов открои една тенденция, която му е направила впечатление – че много български селища са назовавани на руски пълководци – Аксаково, Гурково и други.

„Нашите отношения с Русия не бива да са подвластни на времето и конюнктурата”
, подчерта Първанов. „Нашите отношения са скрепени с кръвта на тези войни”, заяви той. По думите му историята трябва да се чете мъдро и отговорно, а подобни издания могат само да допринесат в положителна посока.

Руският посланик Юрий Исаков от своя страна подчерта, че работата по книгата е продължила три години и този труд е истинско произведение на изкуството. Паралелно с работата по книгата, е създаден и уеб сайт с интерактивна карта на България, която показва къде се намират паметниците.

Авторката на книгата Т. Узунова благодари на българския народ за опазването на тези паметници и прочете поздравителен адрес от името на министър-председателя Бойко Борисов. Тя заяви, че когато е обикаляла всички селища, за да заснеме паметниците, впечатление й направило, че всички те са били окичени с венци и подредени.
„Нека всяко село и всеки град да помни историята на своите паметници”, призова тя.