В Казанлъшкия исторически музей беше открита изложба по проекта "Тракийският космос - свещеното пространство на царете", съобщи БНР. Програмата се финансира с 25 000 долара от регионалното бюро на ЮНЕСКО във Венеция.

Мари Пол Рудил, ръководител на отдел "Култура" коментира, че така започва да се реализира идеята на президента Георги Първанов за европейските културни коридори. "Време е да се разбере, че Европа не започва с гръцката и римската цивилизация, както и че Европа не е само Партенона и Делфи", заяви Мари Пол Рудил, убедена, че Казанлък ще има ключово място в бъдещата Европа на културата.

В изложбата са експонирани 150 находки от всички археологически лета на експедиция там, с ръководител Георги Китов. За първи път е показано бронзово огледало, открито в разкопките край Шейново тази година и трите оригинални конски сбруи, поставени върху модели.

В рамките на проекта "Тракийския космос - свещеното пространство на царете", с ръководител проф. Валерия Фол, е изработен луксозен каталог на английски и български език с фотографии на най-новите открития и материали, посветени на тракийската вяра и образност, както и два филма.

Това е вторият български проект, финансиран от регионалното европейско бюро на ЮНЕСКО. Догодина през март Георги Китов ще организира в Швейцария изложба на тракийското злато, открито по нашите земи.