За първи път в България ще бъде показана изложба за Библията от нейното възникване до днес.
В главното фоайе на Фестивалния и конгресен център във Варна организаторът на уникалното изложение Стефан Пилц ще открие изложбата. Тя ще продължи до 27 април.
„Библията - вчера, днес и в бъдещето" е мотото на колекцията, която идва в България след множество други европейски страни.
Варненци и гостите на морския град ще видят събрани на едно място експонати, свързани с историята на възникването на Библията от древните ръкописи до книгопечатането и компютърните продукти.
Изложбата включва 10 информационни табла, към всяко ще има щанд с разнообразни експонати - древни ръкописи на Библията и различни предмети, свързани с нея.
Посетителите ще видят Библии, преведени на повече от 25 езика.
Първата печатана книга в историята на човечеството е Библията. Тя е дело на Йоханес Гутенберг, който през 1456 г. с това си дело преобръща с една крачка историята на човечеството.
От този ден насетни Библията, както и цялото писано слово, вече става достъпно за всеки един човек.
В изложбата ще бъде показан макет на пресата на Гутенберг в оригинален размер.
Който желае от посетителите на изложбата ще може на него да отпечатат стихове от Библията по желание.
В колекцията е и модел на скинията от Стария завет в мащаб 1:25.
Целта на колекцията е да запознае посетителите с важни исторически факти за Книгата на книгите, която съставлява основата на християнската вяра и етика.
И днес Библията е най-продаваната, подаряваната и четената книга по целия свят. Няма друга книга, която да заема постоянно първото място в разпространението на световния книжен пазар.
До ден-днешен Библията е четена от много повече хора и превеждана на много повече езици, отколкото всяка друга книга в историята на човечеството. До този момент тя е преведена на 2454 езика.
overlooked
на 17.04.2009 в 14:50:53 #2Браво браво. Интересно ще е да се види тази изложба
boris
на 17.04.2009 в 12:26:58 #1Българите са имали писменост от доста векове преди Кирил и Методий. Тази писменост която създават братятя, а после Климент развива е създанена заради това защото в България започва да се приема езика на местните славяни. "И така изпърво славяните нямаха книги, но с черти и резки четяха и гадаеха," Черти и резки е древното клинописно писмо на Двуречието.