
"Ще бъде казано и, че през тези осем години сме следвали курс, насочен към победа."
Като един от най-важните инструменти в този план е ЦРУ, отбелязва Дойче веле. Създадено на 26 юли 1947-ма година с идеята да изпълнява две задачи едновременно.
"Едното намерение беше да се избегне втори Пърл Харбър. А второто - да се води борба срещу абсолютно коварната заплаха от страна на Съветския съюз" - думи на Дейвид Макмайкъл, който през 80-те години работи за тайните служби, а днес е сред най-острите им критици. Точно както и нюйоркският журналисти Тим Вайнър, който току-що издаде и книга за ЦРУ.
ЦРУ бе една нова организация. Която не знаеше какво прави и трябваше да се учи от грешките си. Каквито имаше предостатъчно през първите 15 години.
Например - погрешната преценка за това откога Русия разполага с атомна бомба:
Още през 1948-ма година тогавашният шеф на ЦРУ уверява президента, че Русия няма да има свое ядрено оръжие най-малкото още десет години. А първите изпитания се извършват през 1949-та година.
Година по-късно следва нов провал. През юни 1950-та избухва корейската война - без каквото и да било предупреждение.
Най-сериозните пропуски на ЦРУ, обаче, се открояват при опитите за така наречените "операции под прикритие", насочени към събарянето на чуждестранни правителства. Най-известният от тях - провалената инвазия в Куба в Залива на свинете.
Тим Вайнър: "По някакъв начин планиращият операцията Ричард Бизъл успява да убеди себе си и президента, че 1 500 бежанци от Куба ще могат да победят 60 хилядната армия на Фидел Кастро и да превземат Хавана - тръгвайки отникъде."
Преди няколко седмици ЦРУ публикува стотици страници документи, свързани с провала от онова време. Като например така наречените семейни тайни за пропадналите планове за атентат срещу Фидел Кастро, незаконните подслушвания вътре в страната, тайните разпити на арестанти в чужбина.
Джеймс Банфорд, който е автор на много книги за американските тайни служби, прави следният коментар: Пълна ирония - през 70-те години историите звучат ужасяващо, всички са потресени. А днес всичко изглежда толкова незначително при сравнение с това, което днес се случва.
Благодарение на последния скандал около катастрофалната заблуда за оръжията за масово унищожение в Ирак, за тайните затвори в Източна Европа и обвиненията в извършване на издевателства, ЦРУ отново е там, където най-малкото биха искали да се намират тайните служби - в челните заглавия на вестниците. Все пак не съвсем по своя вина, както отбелязва Тим Вайнър:
От фиаското в Залива на свинете насам ЦРУ е под контрола на президента. Това е всъщност тайната армия на президента и принадлежи на Белия дом. И президентите са тези, които имат погрешните разбирания и злоупотребяват с ЦРУ.