Три културни обекта от Югоизточна Европа бяха включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Това са мостът от отоманската епоха "Мехмед паша Соколович" във Вишеград (Босна и Херцеговина), старият град на о. Корфу (Гърция) и дворецът на император Галерий от късноримската епоха в Гамзиград- Ромулиана (Сърбия).

В списъка на ЮНЕСКО до момента са включени други 22 обекта.

Мостът на Мехмед Паша Соколович е построен между 1571 и 1577 г. над река Дрина. През него е минавал пътят, който е свързвал Босна с Истанбул и е бил известен като "Цариградската джада". Мостът е построен от водещия дворцов архитект в по това време - Коджа Мимар Синан, който е един от най-великите строители в света на всички времена.

Остров Корфу е наричан още с името на речната нимфа Керкира, любимата на бога на морето Посейдон. С него са свързани множество старогръцки легенди. Разположен в северната част на Йонийско море, в началото на Адриатическо море. Градът е основан през 8 в. пр. Хр.

Гай Галерий Валерий Максимиан, понякога наричан Арментарий (Говедаря), е римски император член на Тетрархията основана от Диоклециан. Последният го осиновил и направил свой наследник и съ-император с ранг цезар. Галерий се оженил за дъщерята на Диоклециан Валерия и получил управлението на Балканите (без Тракия) и земите край Дунав. По произход бил дак, родителите му, селяни избягали от варварските нашествия в Дакия, живеели в околностите на Сердика.