Класическото телевизионно шоу Skippy, посветено на дете, което говори с високоинтелигентно кенгуру, може да не е толкова въображаемо, както някога смятахме според австралийски и британски изследователи.

Проучване от Университета в Сидни и Университета на Роухемптън в Лондон показва, че кенгуруто е способно умишлено да общува с хората, което предполага по-високо ниво на когнитивна функция, отколкото се смяташе досега, пише "Гардиън".

Изследователите са възложили на кенгурата в плен "неразрешима задача", в този случай, храна в кутия, която не са можели да отворят.

Д-р Александра Грийн, съавтор на изследването, каза, че вместо просто да се откажат, когато не могат да отворят кутията, огромното мнозинство от кенгурата са погледнали към изследователя и след това отново към кутията, жест, интерпретиран като искане за помощ.

"Някои от тях всъщност се приближиха до него и започнаха да го чешат и да го подушват, след което поглеждаха назад към кутията, така че те наистина се опитваха да общуват с него", каза Грийн.

Този "втренчен поглед" се наблюдава и при други животни, когато се обръщат към хората за помощ, но водещият автор д-р Алън Макелигот уточнява, че това е вярно само за онези, които са били опитомявани от стотици години.

"Всъщност кенгурата показаха много подобен модел на поведение, който сме виждали при кучета, коне и дори кози, когато са били подложени на същия тест", изтъква още д-р Макелигот. 

Грийн отбеляза, че изследването добавя към идеята, че междувидовата комуникация може да се научи от всяко същество с достатъчно мозъчна сила.

"Първоначално те смятаха, че това е опитомена черта, но това, което ние смятаме е, че вместо това да е нещо, с което си еволюирал, това е нещо, което можеш да научиш при правилните условия на средата. Така че в зоологическата градина, където те постоянно са в плен и около хората, ние смятаме, че те са се научили да изразяват това поведение", отбеляза тя.

Изследването е направено в малък мащаб, взаимодействайки само с 11 кенгурата от различни видове, но Макелигот подчерта, че това е първото по рода си изследване, проведено върху торбестите животни.

"Нашето изследване показва, че потенциалът за референтно умишлено общуване с хората от животни е подценен... Кенгурата са първите торбести животни, които са изучавани по този начин и положителните резултати трябва да доведат до повече когнитивни изследвания извън обичайните домашни видове", посочи той.

Грийн заяви, че се надява изследването да помогне на австралийците да започнат да уважават повече често злословеното кенгуру.

"Те не са смятани за толкова приятни за гушкане или сладки като коалите, така че понякога кенгурата получават лошо отношение... има някакво разделение, макар че те са емблематични австралийски видове, в същото време те са свръхмного, те са клани и мнозина ги смятат за вредители", отбеляза тя.

"Надяваме се, че разбирането, че те имат тези сложни когнитивни умения, ще ги представи и в по-положителна светлина", изтъква още д-р Александра Грийн.

Тя уточни, че проучването не означава, че някой трябва да се приближава до кенгурата в дивата природа с неотворена кутия, пълна с храна, в очакване да разговаря с тях.

"Определено не трябва. Прочетете малко за кенгурата, които нападат хора, така че да, не бих го препоръчала", посочва още ученият.