Ледниците в Хиндукуш-Хималаите в Азия може да загубят до 75% от обема си до края на века поради глобалното затопляне. Това се посочва в доклад на базирания в Катманду Международен център за интегрирано планинско развитие - междуправителствен научен орган за региона, съобщава "Ройтерс".

Това би довело както до опасни наводнения, така и до недостиг на вода за 240-те милиона души, които живеят в планинския регион.

Екип от международни учени установи, че топенето на лед в региона, където се намират известните върхове Еверест и К2, се ускорява. В периода от 2010 г. ледниците са се топяли с цели 65% по-бързо, отколкото през предходното десетилетие.

"Ще загубим ледниците след 100 години", предупреди авторът на доклада Филип Уестър, учен по околната среда и сътрудник на МЦИПР.

ЮНЕСКО: Големите ледници изчезват до 2050 година

ЮНЕСКО: Големите ледници изчезват до 2050 година

Засега няма перспектива за тяхното спасяване

Хиндукуш-Хималаите се простират на 3500 км през Афганистан, Бангладеш, Бутан, Китай, Индия, Мианмар, Непал и Пакистан.

При затопляне с 1,5 °C или с 2 °C над прединдустриалните температури, ледниците в целия регион ще загубят между 30% и 50% от обема си до 2100 г., се отбелязва в доклада.

Къде ще е най-значителното топене на ледниците най-много зависи от местоположението им. При затопляне от 3 °C - нивото, към което светът е напът при сегашните климатични политики - ледниците в Източните Хималаи, които обхващат Непал и Бутан, ще загубят до 75% от своя лед. При 4 °C затопляне топенето достига до 80%.

Учените се опитват да установят как изменението на климата засяга Хиндукуш-Хималаите. За разлика от Алпите в Европа и Скалистите планини в Северна Америка, в региона липсват обширни исторически данни за полеви измервания, които разкриват дали ледниците растат, или се свиват.

"Винаги е имало известна несигурност в Хималаите - наистина ли се топят?", запита Уестър.

През 2019 г. Съединените щати разсекретиха шпионски сателитни снимки на ледниците в региона, датиращи от 1970 г., което предостави нова научна основа.

Местят базовия лагер на Еверест заради топящ се ледник

Местят базовия лагер на Еверест заради топящ се ледник

Алпинисти сигнализират, че все по-често се появяват пукнатини, докато спят

По-нататъшният напредък в сателитната технология през последните пет години, заедно с засилените усилия на терен, потвърдиха опасенията на учените за настъпващите промени. Докладът се основава на данни от декември 2022 г.

"Въпреки че осведомеността за хималайските ледници все още не е толкова добра, колкото тази за Алпите, тя вече е сравнима с други региони, като Андите", заяви Тобиас Болх, глациолог от Техническия университет в Грац в Австрия.

В сравнение с оценката на МЦИПР за региона от 2019 г., "сега има много по-голяма увереност относно тези констатации. Имаме по-добра представа за това какви ще бъдат загубите до 2100 г. при различни нива на глобално затопляне", отбеляза Уестър.

Установено е, че водните потоци в 12-те речни басейна в региона, включително Ганг, Инд и Меконг, вероятно ще достигнат своя пик към средата на века, с последствия за повече от 1,6 милиарда души, които зависят от това водоснабдяване.

Еверест - най-високият ледник в планината се топи бързо

Еверест - най-високият ледник в планината се топи бързо

Ледникът South Col, на 7 906 м, е загубил повече от 54 метра

"Въпреки че може да звучи така, сякаш ще имаме повече вода, защото ледниците се топят с по-бързо, твърде често това ще бъде под формата на наводнения, вместо като постоянен поток", обясни Уестър. След пика водоснабдяването в крайна сметка ще намалее.

Много високопланински общности използват ледникова вода и водата от топенето на снеговете за напояване на посевите. Снеговалежите обаче вече са по-непостоянни и има по-малко сняг от преди.

Топящите се ледници представляват опасност и за общностите надолу по течението.

Правителствата се опитват да се подготвят за тези промени. Китай работи за укрепване на водните запаси на страната, а Пакистан инсталира системи за ранно предупреждение за наводнения от ледникови езера.