Швейцарските ледници са се стопили със скорост над средната през тази година. Това посочва мониторинговият орган GLAMOS, съобщава "Ройтерс".

По-рано тази година глациолозите отбелязаха обилната зимна и пролетна снежна покривка в Алпите и изразиха надежда, че това е сигнал за спиране на годините на тежък спад или дори за обръщане на загубите.

Но при средни температури през август няколко градуса над точката на замръзване дори на станция "Юнгфрауйох" на височина 3571 метра, разположена над ледника Алеч, учените измериха рекордни загуби на лед в цялата страна през този месец.

GLAMOS отчита, че швейцарските ледници са загубили 2,5% от обема си през тази година, което е над средното за последното десетилетие.

"За мен е тревожно, че въпреки перфектната година, която всъщност имахме за ледниците, с богатата на сняг зима и доста хладната и дъждовна пролет, това все още не беше достатъчно", заяви директорът на GLAMOS Матиас Хус.

Жегите стопиха 10% от ледниците в Швейцария за две години

Жегите стопиха 10% от ледниците в Швейцария за две години

Ускорението е драматично: загубен е толкова лед, колкото между 1960 г. и 1990 г.

"Ако тенденцията, която наблюдавахме през тази година, продължи, това ще бъде катастрофа за швейцарските ледници", прогнозира той.

Отбелязва се, че един от факторите, ускорили топенето през тази година, е прахът от Сахара. Това придава на ледените покривки кафяв или розов оттенък, което възпрепятства способността им да отразяват слънчевата светлина обратно в атмосферата.

Повече от половината ледници в Алпите са в Швейцария, където температурите се покачват около два пъти спрямо средните за света поради изменението на климата.

Миналата седмица швейцарското правителство даде одобрение за преразглеждане на сегменти от границата си с Италия, тъй като топенето на ледените хребети между двете страни промени формата на водосборите, които определят границата.

Ако емисиите на парникови газове продължат да нарастват, се очаква до 2100 г. ледниците в Алпите да загубят повече от 80% от сегашната си маса.

По-рано тази година най-големият европейски съд по правата на човека постанови, че Швейцария не прави достатъчно, за да спре въздействието на изменението на климата. Швейцарското правителство отрича това.

Швейцарските ледници са стопени на половина в сравнение с 1931 г.

Швейцарските ледници са стопени на половина в сравнение с 1931 г.

Топят се все по-бързо, а ледниците на Швейцария са около половината от всички в европейските Алпи