Роувърът на НАСА Perseverance (Пърси) е събрал данни, които потвърждават съществуването на древни езерни утайки, отложени от вода, която някога е изпълвала гигантски басейн на Марс, наречен кратер Херезо.

Констатациите от проникващи в земята радарни наблюдения, извършени от марсохода, потвърждават предишни орбитални изображения и други данни, които карат учените да предполагат, че части от Марс някога са били покрити с вода и може да са криели микробен живот.

Изследването, ръководено от екипи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) и Университета в Осло, е публикувано в списание Science Advances, предаде "Ройтерс".

То се основава на подповърхностни сканирания, направени от шестколесния марсоход в продължение на няколко месеца през 2022 г.

Звуковете от радарния инструмент RIMFAX на марсохода позволиха на учените да надникнат под земята, за да получат изглед в напречно сечение на скални слоеве с дълбочина 20 метра, обясни планетарният учен от UCLA Дейвид Пейдж.

Тези слоеве предоставят безпогрешно доказателство, че почвените утайки, носени от водата, са били отложени в кратера Херезо и неговата делта от река, която го е захранвала, точно както са в езерата на Земята. Констатациите потвърждават това, което предишни изследвания отдавна предполагат - че студеният, сух и безжизнен Марс някога е бил топъл, влажен и вероятно обитаем.

Учените очакват с нетърпение да разгледат отблизо седиментите на Херезо - за които се смята, че са се образували преди около 3 милиарда години - в проби, събрани от Perseverance, за бъдещо транспортиране до Земята.

Междувременно това проучване потвърждава, че учените все пак са предприели своето геобиологично начинание на Марс на правилното място на планетата.

Perseverance, с прякор Пърси, е марсоход с размерите на автомобил, предназначен да изследва кратера Jezero на Марс като част от мисията на НАСА Марс 2020. Той е произведен от Jet Propulsion Laboratory и е изстрелян на 30 юли 2020 г.