2019 година в Европейския съюз е била втората най-гореща година, откакто се водят надеждни измервания и сложи край на най-горещото десетилетие в историята на ЕС. Това съобщи службата за мониторинг на климата на Европейския съюз, цитирана от "Франс прес".
Данните, публикувани от Службата за климатични промени Коперник (C3S), показват, че температурите в световен мащаб през миналата година са били вторите най-винсоки след 2016 г., през която температурите бяха по-високи и заради изключително мощното метеорологично явление Ел Ниньо.
Средната температура през 2019 г. е била само няколко стотни от градуса под нивото от 2016 г.
Петте най-топли години в ЕС, откакто се водят надеждни измервания, са били последните пет години, а периодът 2010-2019 г. е бил най-горещото десетилетие от началото на надеждните измервания.
Температурите в световен мащаб през 2019 г. са били с 0,6 градуса по Целзий по-топли от средното за периода 1981-2010 г. Температурата на Земята през последните пет години е била с 1,1-1,2 градуса по-топла от времената преди индустриалната епоха.
Миналата година беше най-топлата в Европа.
"2019 г. беше поредната изключително топла година, всъщност втората най-топла в световен мащаб в нашата база данни, като много от отделните месеци подобриха рекорди", изтъкна Карло Буонтемпо, ръководител на C3S.
C3S също така заяви, че концентрациите на въглерод в атмосферата продължават да се повишават през 2019 г.