Дъжд е паднал в най-високата точка на ледената покривка на Гренландия - вероятно за първи път - в събитие, което датски учени обявиха, че най-вероятно се дължи климатичните промени, информира "Франс прес".

Дъждът е бил наблюдаван в продължение на няколко часа на 14 август на измервателен пункт на повече от 3000 метра на върха на покривката, уточни американският център за данни за снега и леда.

За да вали дъжд, температурите трябва да са над или малко под нула градуса по Целзий, което сигнализира за риска, който повишаването на температурите представлява за втората по големина ледена покривка в света след Антарктида.

Еднократно екстремно топене задълго "разбичква" ледената покривка в Гренландия

Еднократно екстремно топене задълго "разбичква" ледената покривка в Гренландия

Това може да важи и за Антарктида

"Това е екстремно събитие, което може би никога не се е случвало досега", подчертава Мартин Стендел, изследовател от Датския метеорологичен институт, като допълва: "Вероятно това е знак за глобално затопляне."

Температурите са се повишавали над нулата на върха на покривката само девет пъти през последните 2000 години, уточни той.

Три от тези събития са били през последните 10 години, но в предишните два случая, през 2012 и 2019 г., е нямало дъжд.

"Не можем да докажем дали е валяло или не в шестте случая преди това, но е много малко вероятно, което прави валежите, които наблюдавахме, още по-забележителни", изтъква Стендел.

400 млн. души заплашени от наводнения, ако Гренландия продължи да се топи

400 млн. души заплашени от наводнения, ако Гренландия продължи да се топи

Ледената покривка на Гренландия се топи седем пъти по-бързо в сравнение с преди три десетилетия

Дъждът идва след лято, през което северната част на Гренландия е преживяла рекордно високи температури над 20 градуса.

Тази гореща вълна е довела до това, скоростта на топене на ледената покривка да се ускорява допълнително. Отстъплението ѝ, започнало преди няколко десетилетия, започна да се ускорява през 1990 г.

С площ над три пъти по-голяма от тази на Франция, ледената шапка, покриваща Гренландия, блокира достатъчно вода, която може да повиши глобалното морско равнище с до седем метра.

Топенето предизвиква безпокойство сред учените, тъй като затоплянето в Арктика е по-бързо от средното за света.

Според европейско проучване, публикувано през януари, топенето на ледената покривка на Гренландия се очаква да допринесе за общото покачване на морското равнище с 10 до 18 сантиметра към 2100 г., 60 процента по-бързо от предишната оценка.

И летището в Гренландия стана жертва на глобалното затопляне

И летището в Гренландия стана жертва на глобалното затопляне

Налага се да бъде затворено, защото пистите му се топят