Някои от най-опасните химикали на Земята навлизат в хранителната верига в Гана от незаконно изхвърлени електронни отпадъци, идващи от Европа.
Според нов доклад на две природозащитни организации, проследяващи изхвърлянето на електронни отпадъци, яйца от бедняшкия квартал Agbogbloshie в столицата Акра, където местните жители се занимават със събирането на метали от боклука, съдържат опасни нива на диоксини и полихлорирани бифенили, наред с други вредни вещества, съобщава британският в. "Гардиън".
Изследователи от двете организации, Ipen и Basel Action Network, са анализирали яйца, снесени от отглеждани на свобода кокошки, които търсят храна в Agbogbloshie, където живеят около 80 000 души, които преживяват предимно чрез извличане и продажба на медни кабели и други метали от електронните отпадъци.
Анализът е установил, че възрастен човек, който изяжда само едно яйце в бедняшкия квартал и прилежащото му бунище, ще надвиши 220 пъти нормите на Европейската агенция за безопасност на храните за хлорирани диоксини. Други токсични химикали са констатирани в подобни тревожни концентрации, включително полихлорирани бифенили и огнезащитни съединения. Диоксините, по-специално, са силно увреждащи дори в малки концентрации.
Докладът отново подчертава проблемите при регулирането на прехвърлянето на токсични отпадъци от Европа към африканските страни, включително Гана, Танзания и Нигерия, което води до призиви за по-строг контрол на опасните отпадъци съгласно настоящата Стокхолмска конвенция.
Анализът на яйцата е бил извършен от Basel Action Network, която е снабдила отпадъци от Европа с монитори и ги е проследила до Гана и други страни.
Активистите призовават за по-стриктно прилагане на правилата, уреждащи прехвърлянето на отпадъци, съдържащи токсични химикали, за да се предотврати те да бъдат изпращани в страни без инфраструктура за безопасното им обработване.
"Европа трябва да се бори с токсичните си електронни отпадъци, вместо да ги насочва към развиващи се страни, като Гана, където опасните химикали замърсяват населението (особено уязвимите) и околната среда, в резултат на неправилни действия и съществуващи практики за изхвърляне", изтъква Сам Аду-Куми от Агенцията за опазване на околната среда на Гана в отговор на констатациите.
"Африканските страни вече не трябва да се използват като сметище за електронни отпадъци, тъй като ние нямаме технологичния капацитет за справяне с отпадъците, съдържащи високи нива на устойчиви органични замърсители", настоя още той.