Честотата на инцидентите с кабели в Балтийско море е "изключителна" през последните години. Това заяви директорът на финландската разузнавателна служба (Supo) Юха Мартелиус, цитиран от "Ройтерс".
По негови думи държавите имат по-ефективни начини за извършване на подводен саботаж, отколкото чрез влачене на котви.
Регионът на Балтийско море е в състояние на повишена тревога след поредица от прекъсвания на захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г. През януари НАТО съобщи, че ще разположи фрегати, патрулни самолети и дронове в Балтийско море заради инцидентите.
Вчера Финландия освободи петролния танкер Eagle S, за който се подозира, че в края на миналата година е скъсал захранващ кабел в Балтийско море и четири кабела за данни, но финландската полиция все още не е предоставила заключения по няколко текущи разследвания.
Мартелиус нарече кабелните инциденти "второстепенен проблем", но определи честотата им като "изключителна" за Балтийско море през последните години.
"Най-голямото безпокойство по отношение на Балтийско море е, че руският сенчест флот оперира там и осигурява на Русия военни способности, като ѝ позволява да продава енергия на други страни, които я купуват", посочи той.
Треминът "сенчест флот" се отнася до кораби, използвани от Русия за превоз на нефт, оръжия и зърнени храни в нарушение на международните санкции, наложени ѝ заради войната в Украйна.
Москва многократно осъди западните санкции срещу енергийния ѝ сектор като опит да се навреди на руската икономика с риск от дестабилизиране на световните пазари и подчерта, че страната ще продължи с големи петролни и газови проекти.
В анализ на националната сигурност Supo отбелязва, че десетки кораби на сенчестия флот плават през Финландския залив до руски петролни пристанища всяка седмица и че способността им да заобикалят енергийните санкции е от голямо значение за руската икономика.
"Сега има толкова много от тези кораби в Балтийско море, че вероятността нещо да се случи, разбира се, е по-голяма", отчете Мартелиус, имайки предвид повреда на кабели.
Въпреки това западните страни трябва да приемат сериозно заплахата срещу тяхната критична подводна инфраструктура, добави той.
"Бих искал да отделя котвите, каквото и да стои зад тези инциденти, от факта, че има реална заплаха срещу подводната критична инфраструктура", посочи Мартелиус, добавяйки, че саботьорите имат по-ефективни възможности за причиняване на подводни разрушения, отколкото чрез влачене на котви.