Гръцките власти следят повишената сеизмична активност на остров Санторини. Това заяви премиерът Кириакос Мицотакис и призова обществеността да запази спокойствие и да следва съветите на службата за гражданска защита, съобщава "Ройтерс".
Гърция обяви извънредно положение на Санторини, след като стотици земетресения разтърсиха популярния туристически остров през последната седмица, което наложи евакуацията на повече от 10 000 жители и служители.
Властите предупредиха за висок риск от свлачища в части от острова и затвориха училища, изпратиха спасителни екипи и посъветваха жителите да избягват събирания на закрито и пристанища, които са заобиколени от отвесни скали. Превантивно са изпратени части на армията, пожарната и полицията.
Някои от мерките са разширени за островите Аморгос, Иос и Анафи.
"Искам да уверя жителите на Санторини и съседните острови, които са подложени на изпитание тези дни, че държавният механизъм е на тяхна страна", изтъкна Мицотакис по време на кратко посещение на острова, за да инспектира състоянието на готовност.
"Надяваме се това явление да приключи бързо и островът напълно да се върне към нормалния си ритъм", отбеляза той и допълни, че готовността и превенцията са от основно значение.
Гърция е една от най-податливите на земетресения страни в Европа, тъй като се намира на границата на африканската и евразийската тектонична плоча, чието постоянно взаимодействие предизвиква чести земетресения.
Сеизмолозите обаче посочиха, че високата сеизмична активност в района на Санторини е безпрецедентна и предупредиха, че тя може да продължи седмици или месеци.
Санторини придобива сегашната си форма след едно от най-големите вулканични изригвания в историята, около 1600 г. пр.н.е. Последното изригване в района е през 1950 г.