Електрозахранването в по-голямата част от Испания и Португалия беше възстановено рано във вторник, след като ден по-рано двете страни преживяха едно от най-мащабните спирания на тока в историята на Европа. Въпреки нормализирането на ситуацията, властите все още търсят отговори за причината за внезапния срив, предава "Ройтерс".

В Испания училищата и офисите отвориха врати, общественият транспорт започна да функционира, макар и с известни закъснения, а движението в големите градове като Мадрид и Барселона се нормализира. Повечето болници също възстановиха работата си, въпреки че част от тях продължиха да разчитат на генератори.

Испанският електроенергиен оператор Red Electrica съобщи, че към вторник сутринта почти цялото национално търсене на електричество е покрито. Португалският оператор REN също обяви, че късно в понеделник е възстановил работата на всичките си 89 подстанции.

Иберийският полуостров се завръща към нормален живот

Иберийският полуостров се завръща към нормален живот

Електроснабдяването в Испания и Португалия е до-голяма степен възстановено

Министър-председателят на Испания Педро Санчес заяви, че страната е загубила внезапно 15 гигавата електропроизводство — 60% от националното потребление — само за пет секунди в понеделник около обяд. Според Red Electrica, този срив е предизвикал разпадане на електрическата връзка с Франция през Пиренеите, довеждайки до пълен колапс на системата. В някои части на Франция също е имало кратки прекъсвания. Властите и на двете страни изключиха мащабното прекъсване да се дължи на хакерска атака.

Възстановяването на тока обаче не премахва въпросите около стабилността на електроенергийната система в регион с високо използване на възобновяеми източници като вятър и слънце. Енергийният анализатор Джон Кемп предупреди, че разследването на причините за срива може да отнеме месеци.

Според енергийни екперти причината за масовия срив се свързва с рядко атмосферно явление, наречено "индуцирана атмосферна вибрация", предизвикано от екстремни температурни колебания в Испания. Това доведе до силни осцилации в мрежовото напрежение и наруши синхронизацията между електрическите системи на Иберийския полуостров и останалата част от Европа, което предизвика верижна реакция от прекъсвания.

В Мадрид местните власти осигуриха безплатни автобуси, за да улеснят придвижването на хората до работните им места. В същото време много пътници прекараха нощта на гари като Аточа, където полицията и Червеният кръст раздаваха одеяла и вода.

В Барселона, собственици на заведения изразиха тревога за икономическите загуби след като часове наред фризерите им не са работили. "Не знаем дали застраховката ще покрие щетите", споделят засегнатите.

Същевременно във Франция властите подчертаха, че са по-добре подготвени срещу подобни кризи и че въздействието от срива е било "минимално".

Без промяна в полетите на летище София след енергийния срив на Иберийския полуостров

Без промяна в полетите на летище София след енергийния срив на Иберийския полуостров

Не е оказала влияние и стачката в Белгия

Кризата поставя отново на дневен ред дебата за енергийната свързаност на Испания и Португалия с останалата част на Европа. Двете страни отдавна функционират като "енергиен остров" в рамките на ЕС, с ограничени връзки с Франция. Европейската комисия настоява от години за изграждане на повече междусистемни връзки с цел укрепване на енергийната сигурност. Нов проект за връзка през баската област е в процес на развитие, но напредъкът е бавен.

Експертите са разделени относно това дали повече свързаност би помогнала да се избегне сривът или би увеличила риска от разпространение на проблема към други страни. Докато по-голямата търговска способност би дала възможност за по-бързо балансиране на мрежата, тя също така би могла да увеличи вероятността от верижни сривове.

В първите часове на кризата сред населението и медиите се появиха спекулации за възможна кибератака. Испания е била обект на кибератаки в миналото заради политическите си позиции спрямо Газа и Украйна. Все пак, Европейската комисия отхвърли категорично тази хипотеза като малко вероятна.

Макар Испания и Португалия да черпят над 80% от енергията си от възобновяеми източници, специалистите са категорични, че зелената енергия не е била причина за срива. Съществуват модерни европейски регулации, които предотвратяват опасно изключване на възобновяеми мощности при кризи.

КС отмени текстове в Закона за земеделските земи за улеснено изграждане на фотоволтаици

КС отмени текстове в Закона за земеделските земи за улеснено изграждане на фотоволтаици

Съдът уважи част от исканията на Радев да обяви за противоконституционни части от закона