Пандемията от COVID-19 има "катастрофално" въздействие върху лечението на рака. Това предупреди европейското подразделение на Световната здравна организация (СЗО), като лечението на раково болните е нарушено в една трета от страните в Европа, информира "Франс прес".
"Въздействието на пандемията върху рака в региона не е нищо друго освен катастрофално", предупреди директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге по повод Световния ден на рака.
Сред 53-те европейски страни в европейския регион на СЗО, които включват няколко в Централна Азия, всяка трета страна е претърпяла частично или напълно нарушени ракови услуги заради напрежението, което COVID-19 оказа върху здравните системи и ограниченията за пътуване.
"Някои страни изпитват недостиг на лекарства за рак и много от тях са регистрирали значителен спад в новите диагнози за рак - дори в най-богатите на ресурси страни", се казва в изявление на Клуге.
Той добави, че съществуващите преди неравенства нарастват и заради икономическата криза, което затруднява мнозина да възприемат здравословно поведение или да имат достъп до услуги за превенция и грижи.
В Нидерландия и Белгия по време на първата блокада през 2020 г., броят на диагностицираните ракови заболявания е спаднал с 30-40%, докато в Националния център по онкология в Киргизстан броят е спаднал с 90%.
Очаква се отложената диагностика и лечение във Великобритания да доведат до увеличаване на броя на починалите от рак на дебелото черво с 15% и с 9 процента от рак на гърдата през следващите пет години.
В нормална година незаразните болести като рак, хронични респираторни заболявания и диабет са водещите причини за смърт и инвалидност в Европа, като представляват над 80 процента от смъртните случаи.
СЗО заяви, че планира да мобилизира властите с инициатива за рака, фокусирана основно върху превенцията, ранното откриване и достъпа на всички до диагностика и лечение.