55-годишен мъж загина след нападение от мечка в гора в Северна Словакия, съобщиха спешните служби в събота. Инцидентът се случил в изолирана местност близо до град Хибе, в района на Високите Татри, докато жертвата събирала гъби заедно с друг човек, съобщиха от полицията, предава Ройтерс

Въпреки усилията на спасителите, мъжът починал от раните си, се казва в съобщението на спешните служби във Facebook. Няма данни неговият придружител да е пострадал.

Последният смъртен случай, причинен от нападение на мечка в Словакия, е регистриран през 2021 г., според местни медии.

В България има неголяма популация на кафява мечка, която е най-големият сухоземен хищник в страната. Най-често се среща в планинските райони като Родопите, Рила, Пирин и Стара планина. Мечките са защитен вид и техният брой в България се изчислява на около 400-700 индивида. Въпреки че обикновено избягват контакт с хората, срещите с мечки не са изключение, особено в горски райони.

Ако срещнете мечка в гората, първото и най-важно нещо е да запазите спокойствие. Не изпадайте в паника и не бягайте, тъй като мечките бягат по-бързо от хората и внезапните движения може да ги провокират. Пазете безопасна дистанция и се опитайте да се отдалечите бавно и безшумно, като не обръщате гръб на мечката. Ако животното ви забележи, говорете с нисък, успокояващ тон, за да му дадете сигнал, че сте човек, но в никакъв случай не се приближавайте към него.

Никога не се опитвайте да храните мечка или да я доближавате, особено ако има малки мечета наблизо. Ако се намирате в райони, където често се срещат мечки, носете със себе си специален спрей против мечки, който може да бъде ефективен в случай на агресивно поведение. Избягвайте да оставяте храна или ароматни неща на открито, тъй като мечките могат да бъдат привлечени от тях. Докато срещите с мечки са редки, е важно да бъдете подготвени и внимателни, когато се движите в горски райони.

Откриха убита мечка в парк "Централен Балкан"

Откриха убита мечка в парк "Централен Балкан"

Става въпрос за млад мъжки индивид