Броят на мюсюлманите, който предприемат тазгодишно пътуване до Мека (25-29 ноември), драстично е спаднал заради страха от свинския грип. Фирмите организатори регистрират близо 40% спад на интереса, съобщават световните агенции.

Много мюсюлмани са се отказали от вече планирания си път до свещения град заради опасността от вируса А(Н1N1), други - заради повишаването на цените, който могат да достигнат до 1800 евро на човек.

От юни, когато СЗО обяви епидемия от новия грип, специалистите с големи опасения следяха подготовката за масовото пътуване до Мека, което сериозно може да допринесе за по-бързото разпространение на болестта.

Властите в Саудитска Арабия са препоръчали на хората над 65-годишна възраст и децата до 12 години, както и на хронично болните и бременните жени, да отложат пътуването си за по-добри времена.

Няколко други мюсюлмански страни също са въвели подобни мерки, а Тунис напълно е забранил на гражданите си да пътуват до Мека.

Саудитска Арабия е засилила здравните мерки на летищата и пристанищата и през уикенда е започнала да ваксинира здравния персонал и служителите, работещи на светите места Мека и Медина.

Тазгодишния път на мюсюлманите до Мека - ежегодният хадж официално започва на 25 ноември. Предполага се, че в него ще участват 2.5 млн. мюсюлмани от цял свят.

Всеки мюсюлманин е длъжен поне веднъж в живота си, ако има физическата и финансова възможност, да посети свещената джамия на Аллах в Мека. Някои посещават гроба на пророка Мохамед, който се намира в „Масджид ал-Набауи" (Джамията на Пророка) в Медина.