Обезлесяването в Амазонската джунгла е унищожило площ, по-голяма от Испания в периода от 2000 до 2018 г., заличавайки осем процента от най-големите тропически гори в света. Това показва ново проучване, цитирано от "Франс прес".
Амазонската джунгла играе жизненоважна роля за ограничаване на климатичните промени, но унищожаването на тропическите гори се е ускорило през последните години, e установило проучването на Amazon Geo-Referenced Social-Environmental Information Network (RAISG).
От началото на хилядолетието 513 000 квадратни километра от тропическите гори са загубени според актуализирания атлас на Амазонската джунгла, изготвен от организацията, която е консорциум от групи от целия регион.
Това е първият подобен атлас на RAISG от 2012 г. насам.
Консорциумът e установил, че след като са достигнати 49 240 квадратни километра горски загуби през 2003 г. - рекорд за този век - обезлесяването е намаляло до 17 674 квадратни километра през 2010 година.
Оттогава насам унищожението е нараснало до стряскащи нива.
"Амазонската джунгла е далеч по-застрашена, отколкото преди осем години", се подчертава в изявление на RAISG.
"Изсичането на горите се ускори от 2012 г. Годишната площ се е утроила от 2015 до 2018 г.", е установило проучването.
"Само през 2018 г. в Амазонската джунгла са унищожени 31 269 квадратни километра гори, което е най-голямото годишно обезлесяване от 2003 г. насам", уточняват от консорциума.
Амазонската джунгла се простира в осем южноамерикански страни - Бразилия, Колумбия, Перу, Боливия, Еквадор, Венецуела, Суринам и Гвиана - и територията на Френска Гвиана.
Бразилия, която контролира по-голямата част от Амазония - около 62 процента - също е отговорна за най-голямото обезлесяване, е установило проучването: 425 051 квадратни километра от 2000 до 2018 г.
Унищожението в Бразилия се е ускорило от встъпването в длъжност на крайнодесния президент Жаир Болсонару през 2019 г., според собствените данни на правителството.
Изсичането на горите в бразилската част на Амазония е нараснало до 12-годишен връх от 11 088 квадратни километра от юли 2019 г. до юли 2020 г. според бразилската космическа агенция, която анализира сателитни изображения, за да проследява загубата на гори.
Това е 9,5% увеличение спрямо предходната година, когато обезлесяването също достигна максимум от повече от десетилетие.
Болсонару е подложен на остри критики от природозащитници и международната общност за намаляване на финансирането на програмите за защита на тропическите гори и настояването за отваряне на защитени земи за агробизнес и добив.