Обезлесяването на бразилската Амазонка е спаднало с 22,3 процента през годината до юли и така е достигнало петгодишно дъно, съобщава АФП.
Правителството на президента Лула да Силва се бори да ограничи унищожаването на най-голямата тропическа гора в света.
Сателитно наблюдение установи, че 9 001 квадратни километра горска покривка е била унищожена в бразилската Амазония от август 2022 г. до юли 2023 г., според годишната програма за проследяване на обезлесяването на националната космическа агенция INPE, PRODES.
За първи път достигна по-малко от 10 000 квадратни километра от 2018 г. насам, преди президентството на крайнодесния бивш лидер Жаир Болсонару (2019-2022 г.), който ръководи рязкото увеличаване на сечта в Амазонка. При Болсонару се наблюдаваше "взрив на престъпността след пълното разрушаване на екологичните структури на правителството". Това заяви министърът на околната среда Марина Силва на пресконференция.
Откакто встъпи в длъжност на 1 януари, администрацията на Лула драстично увеличи операциите срещу обезлесяването и глобите за екологични престъпления.
Въпреки това Силва призна, че правителството е изправено пред тежка битка за изпълнение на ангажимента на Лула за постигане на нулево обезлесяване до 2030 г., цитирайки "смесица от трафик на наркотици и оръжия, заграбване на земя и нелегален добив и риболов", които подхранват унищожаването на тропическите гори . Амазонка е ключов ресурс в борбата срещу изменението на климата, със стотици милиарди дървета, поглъщащи въглерод, които помагат за ограничаване на глобалното затопляне. Но експертите казват, че става все по-крехък и рискува да достигне "повратна точка", когато големи части умират и се превръщат в савана.
"Това е силен резултат, който подпечатва завръщането на Бразилия като партньор в борбата срещу изменението на климата", каза в изявление Марсио Астрини, ръководител на Обсерваторията за климата, коалиция от екологични групи. Но природозащитниците призоваха правителството да засили мерките си срещу екологичните престъпления.
"Това все още е висок процент на обезлесяване, предупреди обаче Мариана Наполитано от бразилския офис на Световния фонд за дивата природа (WWF). Амазонка страда от много високо ниво на унищожение, което прави гората по-податлива на пожари."
Броят идва дни, след като INPE съобщи за повече от 22 000 пожара в бразилската Амазония през октомври, най-лошият от 15 години за месеца, на фона на тежка суша в региона.