Основна причина за промените на климата на планетата е човешката дейност и температурата на Земята през това столетие значително ще нарасне.
Това се посочва в доклад на експерти от Международния съвет на ООН по изменение на климата, който ще бъде публикуван днес в Париж.

Глобалното затопляне ще продължи повече от хиляда години, смятат експертите.

Ръстът на средната температура на планетата, започнал в средата на ХХ век, се дължи "преди всичко" на дейността на човека, която води до повишаване на концентрацията на парникови газове в атмосферата, се посочва в доклада. "Преди всичко" означава вероятност от над 90%.

Тази седмица комисията приключи работата си над изводите по най-наболелите въпроси, един от които е повишаването на нивото на световния океан.

В навечерието на обнародването на доклада обаче станаха известни резултатите от ново изследване, което позволява да се предположи, че предишните оценки на комисията вероятно са били твърде сдържани, коментира Би Би Си.

Съгласно изследването на международен екип от учени темповете на нарастване на температурата и нивото на световния океан вече са се изравнили и дори са надхвърлили показателите, установени през 2001 година от Международната комисия по изменение на климата.

Терминологията, която се използва в тазгодишния доклад, е много по-строга, отколкото досега.
През 2001 година се говореше за възможността за влияние на човешката дейност върху климата в различни части на планетата, което означава вероятност от 66% до 90%.

Сега обаче вероятността глобалното затопляне да се дължи на газове, отделящи се при човешката дейност (а не на естествени климатични вариации), се оценява най-малко на 90%.

С това се свалят всякакви съмнения, че глобалното изменение на климата е дело на човешка ръка.

Що се отнася до другия важен въпрос - колко ще се нагрее повърхността на Земята и с колко ще се повиши нивото на световния океан - специалистите все още спорят.

В комисията са убедени, че в края на века средната глобална температура ще се увеличи с 2-4.5 градуса по Целзий, но този показател може да се окаже и по-голям.

Темата за нивото на световния океан е обект на още по-фундаментални дебати. Компютърното моделиране на климата обикновено не отчита увеличението на обема на водата в океана, получено при топенето на ледниците. И учените спорят дали комисията трябва да изключи това от своите изчисления и дали е необходимо да се отчита процес, които те не разбират напълно, но който може да окаже голямо влияние на климатичните процеси.

Възможно е в доклада да бъде изразена подкрепа за още една теория, която в последните години често е била подлагана на съмнение.
Изводът на международната комисия е такъв: по-скоро - това значи вероятност над 66% - глобалното затопляне способства за възникването на мощни тропически бури в някои райони на света.