И двете черни кутии на разбилия се руски самолет "Сухой Суперджет" 100 са били открити на мястото на катастрофата на в района на Москва. Това съобщава "Интерфакс", като цитира ръководителятна Федералната агенция за въздушен транспорт Дмитрий Ядров.
"Съвместно с правоприлагащите органи и комисията на Междудържавния авиационен комитет се провежда разследване", добави той.
Според прокуратурата самолетът е на "Газпром авиа".
"Самолетът е на 10 години, ситуацията не е очевидна, най-грешното нещо сега е да се бърза с изводите", е заявил представител на Ростех пред "Интерфакс" и е обещал цялата необходима помощ за разследването.
Припомняме, че самолетът катастрофира в района на град Коломна в Московска област, в близост до селото Большое Карасьово. Загинаха трима души - тричленният екипаж.
Стана ясно, че самолетът е бил във въздуха повече от час преди падането, като е подал сигнал за бедствие. Инцидентът е станал по време на тестов полет след планов ремонт и на борда му не е имало пътници. При удара със земята самолетът избухнал и се запалил.
Самолетът е излетял от летище Луховский - Третяково и е трябвало да кацне на московското летище Внуково. На борда се е намирал само тричленен екипаж, включващ пилотите Евгений Булавко, Максим Лукманов и стюарда Владислав Харламов, като всички те са загинали. Според оперативните служби, причината за катастрофата може да е отказ на двигателя. На земята никой не е пострадал
Самолетът е произведен през 2014 година и е използван от "Газпромавиа". До момента на катастрофата е извършвал търговски полети, като последният му полет е бил на 3 май 2024 година. Разследването на инцидента ще бъде проведено от Междудържавния авиационен комитет с участието на специалисти от "Росавиация".
Самолетът е бил оборудван с двигател SaM146, според швейцарския доставчик на авиационна информация ch-aviation. Двигателите са произведени от съвместно френско-руско предприятие.
Катастрофата бе третата на "Сухой Суперджет", откакто регионалният пътнически самолет беше представен през 2008 г., първият руски пътнически самолет, разработен след Студената война. Около 150 от самолетите са в експлоатация в момента.
На мястото на инцидента са изпратени следователи и криминалисти, както и ръководителят на "Росавиация" Дмитрий Ядров.