Броят на загиналите от мощното земетресение в Турция и Сирия надхвърли 21 000 души, съобщи АФП. Според официалните данни, 17 674 души са загинали в Турция и 3377 в Сирия след земетресението с магнитуд 7,8 в понеделник, с което потвърденият общ брой достигна 21 051.
Този брой е по-висок от загиналите 17 000 души през 1999 г., когато подобно силно земетресение удари по-гъсто населената северозападна част на Турция.
Първата помощ от ООН достигна зоните, контролирани от сирийските бунтовници, но надеждите за намиране на още оцелели намаляха. Студът е една от причините за затруднената работа на спасителите.
Изминаха 72 часа, които експертите смятат за най-вероятния период за спасяване на животи.
Шефът на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Гебрейесус каза, че е на път за Сирия.
Стотици хиляди хора в двете страни останаха без дом посред зима. Мнозина са настанени в импровизирани подслони на паркинги в супермаркети, джамии, край пътя или сред руините и често отчаяно се нуждаят от храна, вода и топлина.
По данни на властите около 6500 сгради в Турция са се срутили, а редица други са били повредени в зоната на земетресението, където живеят около 13 милиона души.
Турски официален представител заяви, че бедствието е поставило "много сериозни трудности" за провеждането на изборите, насрочени за 14 май, в които се очаква президентът Реджеп Тайип Ердоган да се изправи пред най-тежкото предизвикателство за двете си десетилетия на власт.
Тлеещият гняв заради бавното предоставяне на помощ и закъснялото започване на спасителните операции неизменно ще окаже влияние върху гласуването, ако вотът все пак се проведе, както е планирано.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обеща да възстанови районите, засегнати от двете смъртоносни земетресения, в рамките на една година.
Турският лидер заяви, че всяко семейство, засегнато от земетресенията, ще получи обезщетение в размер на 10 000 турски лири (531 долара).
Мащабът на бедствието остава неизвестен, но по предварителни изчисления свързаните със земетресението обществени разходи, включително усилията за възстановяване, могат да съставляват 5,5% от брутния вътрешен продукт на страната.
Във вторник той обяви тримесечно извънредно положение за засегнатите от земетресението провинции, което ще му позволи да предприеме бързи мерки за обезопасяване и за оказване на финансова помощ.
GolaVoda
на 10.02.2023 в 17:10:39 #5от снимката се вижда, че са се срязали носещите колони между етажите.. тоест конструкцията прилича на нашите модерни нови сгради, които се крепят само на едни колони.
GolaVoda
на 10.02.2023 в 17:07:49 #4Бог да спаси душите на загиналите в Турция и се чудя ако и нас ни тръсне така.. откъде ще се вземат здрави хора, къртачни инструменти и тежки машини за да измъкнат затиснатите от отломките.. и какво ще стане с екологичните изолирани ..... по европейски построените сгради със стериопор и строителни боклуци...... и издънени приземни етажи... Ние също сме в земетръсна зона и статистически при нас стават катастрофални земетресение на всеки 70 години, ... а вече минаха 100 без да се е случило такова.. но неизбежно ще има..
nsmilitia
на 10.02.2023 в 16:28:18 #3Пък аз си мислех, че нашите политици са с гръмки обещания... Кога ще успее за 1 година да възстанови всичко? Много предизборно ми се струва това. Наш Симеон с неговите 800 дни репички да яде.
slavcho-slavchev
на 10.02.2023 в 09:22:59 #2Гаден гнусен боклук дано и ти умреш гадна слуз долна ***,нищожство !Ще те намерим и зколим като прасе ! : : : : : : : : : :
paqka
на 10.02.2023 в 08:54:42 #1Оле колко ми е готино. Всеки ден двойно нараства броят на пукналите гниди. А от време на време откриват и някое кърджалийско Айше умрело там. Те и без това си мечтаят за Турция че било много хубаво... Нека и се насладят сега