28-те страни членки на Европейския съюз консумират ресурсите на Земята много по-бързо, отколкото те могат да се възстановят, като никоя от тях не прилага политики за устойчиво потребление.

Това се предупреждава в доклад, публикуван днес, докато лидерите на страните членки се срещат в Румъния, за да обсъждат приоритетите на Общността за следващите пет години след излизането на Великобритания по-късно тази година.

Грета Тунберг настоява политиците да слушат учените за климатичните промени

Грета Тунберг настоява политиците да слушат учените за климатичните промени

Не може сама да промени мисленето им, иска да го сторим заедно

"Всички страни от ЕС живеят над възможностите на нашата планета. ЕС и неговите граждани в момента консумират два пъти повече, отколкото екосистемите в ЕС могат възстановят", се предупреждава в доклада на Световния фонд за дивата природа (WWF) и Global Footprint Network.

Защитата на климата е сред приоритетите на ЕС. Но възгледите за конкретните действия се различават между отделните страни, които са силно повлияни от доминиращите си индустрии.

"ЕС използва почти 20% от биологичния капацитет на Земята, въпреки че обхваща само 7% от световното население", се подчертава в доклада.

"С други думи, биха били необходими 2,8 планети, ако всички хора консумират, колкото средният жител на ЕС. Това е доста над средното за света, което е приблизително 1,7 планети", се подчертава още.

Опазването на климата и устойчивото развитие също е една от основните теми в предизборната кампания за изборите за Европейски парламент след малко повече от две седмици, които ще повлияят на ръководството на важни европейски институции и тяхната програма.

ЕК иска неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г.

ЕК иска неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г.

ЕС няма да изостави нито един от по-засегнатите региони, уверяват комисари

Европейската комисия настоява ЕС да се превърне в неутрален по отношение на климата до 2050 г. чрез намаляване на въглеродните емисии, които иначе ще повишат средните температури на Земята с опустошителни последствия за световната икономика и начина на живот.

В доклада на WWF се казва, че най-малката и най-богата страна в ЕС - Люксембург, е също така и тази, която най-бързо привършва възобновяемите си ресурси. Само за 46 дни в годината тя е изразходвала целия си дял от ресурсите на Земята за година.

На една от най-бедните страни в ЕС - Румъния, ѝ отнема най-дълго време, за да започне да консумира биоресурси на кредит, като това става на 12 юли. Но това все пак е по-рано от средното за света, а именно - 1 август, наречен ден на надхвърляне на Земята.

Природата на Земята е в най-лошото си състояние в историята на човечеството

Природата на Земята е в най-лошото си състояние в историята на човечеството

Откритията ще окажат допълнителен натиск върху държавите да предприемат спешни действия

"Ако всички в света имат същия екологичен отпечатък като средния жител на ЕС, отделяйки толкова въглерод, консумирайки толкова храна, дървен материал и фибри, и заемайки толкова застроено пространство - 10 май ще бъде датата, до която човечеството ще е използвало толкова от природата, колкото нашата планета може да възстанови за една година", се изтъква в доклада.

"През останалата част от годината човечеството ще трябва да живее от изчерпването на природния капитал на Земята", става ясно още от документа.