28-те страни членки на Европейския съюз консумират ресурсите на Земята много по-бързо, отколкото те могат да се възстановят, като никоя от тях не прилага политики за устойчиво потребление.
Това се предупреждава в доклад, публикуван днес, докато лидерите на страните членки се срещат в Румъния, за да обсъждат приоритетите на Общността за следващите пет години след излизането на Великобритания по-късно тази година.
"Всички страни от ЕС живеят над възможностите на нашата планета. ЕС и неговите граждани в момента консумират два пъти повече, отколкото екосистемите в ЕС могат възстановят", се предупреждава в доклада на Световния фонд за дивата природа (WWF) и Global Footprint Network.
Защитата на климата е сред приоритетите на ЕС. Но възгледите за конкретните действия се различават между отделните страни, които са силно повлияни от доминиращите си индустрии.
"ЕС използва почти 20% от биологичния капацитет на Земята, въпреки че обхваща само 7% от световното население", се подчертава в доклада.
"С други думи, биха били необходими 2,8 планети, ако всички хора консумират, колкото средният жител на ЕС. Това е доста над средното за света, което е приблизително 1,7 планети", се подчертава още.
Опазването на климата и устойчивото развитие също е една от основните теми в предизборната кампания за изборите за Европейски парламент след малко повече от две седмици, които ще повлияят на ръководството на важни европейски институции и тяхната програма.
Европейската комисия настоява ЕС да се превърне в неутрален по отношение на климата до 2050 г. чрез намаляване на въглеродните емисии, които иначе ще повишат средните температури на Земята с опустошителни последствия за световната икономика и начина на живот.
В доклада на WWF се казва, че най-малката и най-богата страна в ЕС - Люксембург, е също така и тази, която най-бързо привършва възобновяемите си ресурси. Само за 46 дни в годината тя е изразходвала целия си дял от ресурсите на Земята за година.
На една от най-бедните страни в ЕС - Румъния, ѝ отнема най-дълго време, за да започне да консумира биоресурси на кредит, като това става на 12 юли. Но това все пак е по-рано от средното за света, а именно - 1 август, наречен ден на надхвърляне на Земята.
"Ако всички в света имат същия екологичен отпечатък като средния жител на ЕС, отделяйки толкова въглерод, консумирайки толкова храна, дървен материал и фибри, и заемайки толкова застроено пространство - 10 май ще бъде датата, до която човечеството ще е използвало толкова от природата, колкото нашата планета може да възстанови за една година", се изтъква в доклада.
"През останалата част от годината човечеството ще трябва да живее от изчерпването на природния капитал на Земята", става ясно още от документа.
chafeto
на 09.05.2019 в 20:45:54 #1Да, с тия прекалени правила наистина се изхвърля много годна храна. Но проблема с разхищаването на ресурси не се отнася само до храната и не е проблем само за Европа. Погледни т.нар. планирано остаряване. Правят един промишлен продукт "афифен" за да изкара по-малко и да си купиш нов. ОК, сега технологиите се развиват бързо и излизат нови неща. Да, това нещо е двигател за икономиките, особено за тези, които произвеждат. Но всичко това е разхищаване на ресурси и енергия. Вкл. и вода, защото няма промишленост без вода. Освен това постоянно се вменяват на хората нужди, които нямат. Имаш сравнително нов телевизор, ама трябва да го смениш за да не се превърнеш в аутсайдер. Нямаш пари? Няма проблем, ще ти дадем кредит. И така ставаш свръхконсуматор, "крепостник" на банката. Всичко това с разхищаването на ресурси ще ни излезе през носа в един момент. Бъдещето на целия свят определено не е оптимистично.