Увеличаването на заразените с коронавируса (COVID-19) в Израел предлага "предварителен сигнал", че ваксината на Pfizer/BioNTech може да е по-малко ефективна за предотвратяване на леки заболявания от варианта "Делта". Това обяви топ специалист, цитиран от "Франс прес".

Ала Ран Баличер, председател на националния оперативен щаб на Израел за COVID-19, подчертава, че е "твърде рано точно да се оценява ефективността на ваксината срещу варианта", който беше идентифициран за първи път в Индия през април, и който се разпространява с бурни темпове по целия свят.

EMA обяви: Ваксинирането с две дози защитава от делта варианта

EMA обяви: Ваксинирането с две дози защитава от делта варианта

Няма значение с кой от одобрените от ЕМА препарати е извършена ваксинацията

Това отчасти се дължи на общия малък брой заразени сред напълно ваксинираните израелци и защото тези заразени не са равномерно разпределени сред населението, което допълнително усложнява опитите за достигане до заключения относно данните.

Нарастващите предавания на щама показват, че "известно намаляване на ефективността на ваксината е вероятно срещу леко заболяване, но не и тежко заболяване".

Но, добавя той, експертите "остават с надежда, че ефективността на ваксината срещу сериозни заболявания ще остане толкова висока, колкото е била за Алфа щама", идентифициран за първи път във Великобритания през декември.

Радостина Александрова: Делта вариантът не прескача ваксините

Радостина Александрова: Делта вариантът не прескача ваксините

Въпросът за преваксинирането е отворен