Близо 250 млн. души в 47 страни в Африка ще се заразят с новия коронавирус през следващата година, но резултатът ще бъде по-малко тежки случаи и жертви, отколкото в САЩ и Европа, прогнозират нови проучвания.
Модел на регионалния офис на Световната здравна организация (СЗО) за Африка, публикуван в сп. BMJ Global Health, предвижда по-нисък коефициент на предаване и разпространение на вируса из целия континент, отколкото другаде, което ще доведе до 190 000 починали.
Авторите обаче предупреждават, че свързаният ръст на приема в болници, нуждите от грижи и "огромното въздействие" върху услуги като имунизация и майчинство, ще засегне тежко вече претоварените здравни системи.
Приблизително един от всеки четири (22%) от 1 млрд. души в изследваните страни ще бъде заразен през първата година от пандемията, показва моделът. Заболяването обаче вероятно ще продължи по-дълго - вероятно в продължение на няколко години.
Авторите посочват, че много по-младото население на континента в сравнение с други страни е причината за по-ниските нива на предаване на заразата. По-ниските равнища на затлъстяване в африканските страни в сравнение със САЩ и на други места също помагат да се забави напредъкът ѝ.
"Най-големият фактор, който играе в нашия брой, е възрастта", казва анализаторът на данни Хъмфри Карамаги и допълва: "Имаме и много малко хора, които са затлъстели, въпреки че броят им се увеличава. Но не и с нивата в САЩ."
Доклад на Икономическата комисия на ООН за Африка в средата на април прогнозира много по-голямо заразяване и жертви на континента - 1,2 млрд. заразени и 3,3 млн. починали. Моделите обаче не са сравними, тъй като новият модел използва данни от африканския клон на СЗО, по-малка група на континента, която не включва Джибути, Египет, Либия, Мароко, Сомалия, Судан или Тунис. Проучването е минало през оценката на специалисти. Учените също така са научили много повече за вируса и неговото предаване след изследването на ООН.
"Опитахме се да вземем предвид какво виждаме на терен", отбелязва Карамаги и добавя: "И наблюдаваме по-бавни темпове на предаване в африканските страни в сравнение с Европа и САЩ."
Някои коментатори спекулират, че африканските страни може да съобщават за по-малко случаи, защото не ги откриват, но Карамаги посочва Южна Африка, която има "добри възможности за откриване, но ниска бройка".
"Може да има ефект от отчитането, но не смятаме, че това обяснява напълно процентите, когато виждаме модела, който разглеждаме. Има нещо около социално-културната или развитието или екологичната структура, което забавя скоростта на предаване", добави той.
Изследователите са изчислили риска от излагане на вируса и са изчислили броя на заразените и починалите за всяка от 47-те африкански страни.