Протестните действия ще продължат докато не бъдат удовлетворени всички наши искания, „докато и последният министър от правителството не осъзнае тяхната справедливост".

Това е записано в официалното обръщение, с което днес излязоха млеко и месопроизводителите.

Техните искания са подкрепени от Асоциацията на млекопреработвателите, от Пчеларския съюз и от Националната асоциация на зърнопроизводителите, както и от Асоциацията на частните браншови организации.

Според Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите, ако държавата изпълни исканията, „цената на млечните продукти няма да се повиши".

Той уточни, че намаляването на ДДС ставката ще доведе до намаляване на цените на хляба и хлебните изделия и ще предотврати увеличаването на цените на млечните продукти.

В контекста на продължаващите протести председателят на Асоциация "Родопски звън" в Кърджали Бойко Синапов каза, че вчера към 18 ч. малко стадо от 120 глави добитък е преминало българо-гръцката граница.

Той уточни, че общо 2100 глави добитък от общо 12 стада се приближават в момента към гръцката граница, като беше категоричен, че не се страхуват от бруцеолоза по добитъка, но предпочитат животните да умрат в Гърция от болестта, отколкото от глад в България.

Той отново заяви: „Решени сме да преминем границата по един или друг начин. Ще се борим до последно."

Андриян Цаконски, председател на Асоциацията на млекопроизводителите каза от своя страна:
„Ако се наложи ще прибегнем и към по-груби мерки, няма да ни спре полицията" и добави, че лично ще потърси отговорност от МВР за неправомерното му задържане заедно с още протестиращи млекопроизводители миналата седмица.

Протестите на животновъдите и млекопроизводителите продължават с национален митинг на 13 август от 12 часа пред министерството на земеделието и храните.

Той ще бъде под звуците на 40 каба-гайди от Родопите - „за да ни чуят управляващите".

Безконтролно преминаване на животни от една държава членка в друга държава членка на ЕС е грубо нарушение на европейското законодателство.

Това заявяват от земеделското министерство след разговори с официалните ветеринарни власти на Гърция.

Припомняме, по-рано днес фермери обявиха, че над 2000 глави добитък се придвижват към гръцката граница с цел преминаване на чужда територия.

При нарушаване на националната граница на Гърция ветеринарните власти на тази страна могат да конфискуват животните и да ги унищожат или незабавно да ги върнат  на територията на България, уточняват от пресцентъра на МЗГ.

Безконтролното придвижване на животни с неизяснен здравен статус може да доведе и до възникването на заразни болести на територията на двете страни, добавят от Националната ветеринарномедицинска служба.

На границите между съседни държави членки на Европейския съюз не се извършва ветеринарномедицински контрол на преминаващите животни.
Съгласно европейското законодателство животни от една държава членка в друга държава членка могат да преминат само, ако са съпроводени от ветеринарномедицински сертификат, издаден от компетентния ветеринарен орган от държавата членка, от която произхождат животните.