За момента не се предвиждат протести от страната на пет от синдикатите на служителите в МВР.
Национален полицейски синдикат, Национален синдикат на гражданската администрация на МВР, Национален синдикат на пожарникарите и спасителите огнеборци, Синдикатите на служителите в МВР и Синдикален алианс Сигурност в МВР заявиха, че ще прибягнат към тази крайна мярка, само, когато се изчерпат всички възможности за градивен диалог.
Председателят на НСГА на МВР обяви, че за последните три години са постигнати определени споразумения с ръководните органи на МВР, което е свидетелство, че общуването между двете страни е правилният път за решение на проблемите.
Иван Павлов от СС МВР заяви от името на всичките си колеги, че се старае да не се допуска разрив между отделните синдикални дружества, тъй като общата цел на всички е да защитава интересите на служителите на МВР.
Стремим се да изградим единна позиция за исканията ни, за да улесним максимално контакта с властта. Наясно сме, че трябва да се съобразим с някои особености на работата на МВР във финансово отношение, но това не означава компромис от наша страна, допълни Павлов.
Според синдикатите за пръв път в историята на министерството се подхожда целево и потокът на доходи вече започва да се насочва основно към най-ниско платените служители, които се явяват основният двигател на трудовата дейност на МВР.
Валентин Грозев от САС МВР съобщи, че вече е прието предложението за повишаване порциона на служителите на 12 и 24 часови смени, като ще бъдат раздавани допълнителни ваучери за храна на стойност 60 лв.
Въпреки това Грозев заяви, че това не е крайна цел на исканията на синдикатите и те няма да се откажат от своите позиции.
„Според политическото ръководство на МВР ние сме удържали победа, но все още нямаме увеличение в месечните заплати със задоволителен процент", заяви Грозев.
Синдикатите са изготвили декларация със своите основни искания, в която заявяват желанието да бъдат компенсирани доходите на служителите в МВР минимум с процента на инфлация на Евростат от 01.01.2009 г., както и да се въведе заплащане за извънреден труд.
Представителите на сдруженията отчетоха частичната компенсация на доходите, предложена от ръководството на МВР и заявиха, че я приемат тъй като тя отразява възможностите на държавата към настоящия момент, но не я счита за достатъчна.
Христо Христов допълни колегите си с позицията, че се опитват да върнат диалога на масата за преговори, а не на ниво подхвърляне на разностранчиви реплики и обвинения в медиите.
По повод самостоятелната активност за протестни действия на СФС МВР представители на синдикатите коментираха, че техните колеги от съответната организация не желаят намеса и категорично отказват да получават подкрепа от останалите синдикални организации.
Председателите на петте сдружения дадоха на ръководството на МВР срок до края на тази година за осъществяването на преговори преди да преразгледат позициите си и да обсъдят протестни действия.
Ъперкът
на 13.10.2012 в 15:25:13 #2Минувач, има ли някакво значение какво става със шестия синдикат. Той се представлява само от 7000 членуващи в него полицаи.По-важно е, че тези пет синдиката, с по пет членуващи в тях цивилни лица и блюдолизци, подкрепят политическото ръководство на МВР и си запазват топлите кабинетчета и екстрите предоставени им от Цв.Цв. А най-наперения / На снимката./ представител на единия синдикат, ако живеехме в нормална държава, вместо пред журналистите щеше вече да е позирал пред криминалния фотограф, за да му се изготви досие, във връзка с източените от касата на шестия синдикат суми.
Минувач
на 12.10.2012 в 17:31:26 #1Какво става със шестия синдикат?