На воден стрес в Европа са подложени 30% от населението и 20% от територията. Недостигът на воден ресурс, който се увеличава предвид климатичните промени и неразумното потребление и разхищение на вода има потенциал на принудителна миграция от над 1 млрд. души. Това заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на конференция на тема "Интелигентно потребление на водни ресурси и Синя дипломация".
Той обясни, че на конференцията ще стане ясно за синята дипломация и синята сделка - за всеобщото благо и за гарантирано право на вода. Без храна можем да издържим месец, но без вода само няколко дни, посочи Велев.
Според него водните ресурси, само една от функциите им, е за задоволяване потребностите на домакинствата, но водните ресурси имат важно значение за индустрията, за енергетиката и за селското стопанство.
Заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева добави, че има нарастващ натиск върху водния ресурс и необходимост от проактивни действия заради рисковете за вода предвид изменението на климата. Трябва да се осигури адекватно финансиране на водния сектор, но и за гарантиране прилагането на европейското законодателство, включително директивата за питейни води и директивата за пречистване на води, каза Колева.