Днес цената на петрола на световните пазари се понижава, независимо от позитивните икономически данни, идващи от Китай. Възобновиха се опасенията за свръх предлагане, въпреки твърденията, че се отви към балансиране между производството и търсенето.
Сутринта септемврийските фючърси за сорта Brent на международната лондонска борса ICE Futures поевтиня с 44 цента - до $46,93, като в хода на днешната търговия цената падна до $46,34 за барел.
Цената на контрактите за американския еталон WTI за август на електронните търгове на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се понижи с 43 цента - до $45,24 за барел.
Растежът на Брутния вътрешен продукт на Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, през второто тримесечие на годината остана на равнище 6,7%, надхвърляйки очакванията на пазарите и анализаторите за ръст от 6,6 на сто.
И ако страховете за „твърдо приземяване” на китайската икономика се разсеяха, инвеститорите се опасяват от нейното забавяне, както и от възможните последствия след решението на Великобритания да напусне ЕС. Всичко това прави световната икономика по-уязвима от нова глобална рецесия.
В същото време излишъкът в предлагането на петролните пазари не се намалява така бързо, както мнозина очакваха, показват докладите на Международната агенция по енергетика и Управлението за енергийна информация на САЩ.